AGH poprzez badania naukowe chce wspierać przedsiębiorstwa, które racjonalnie wykorzystują energię. W tym celu powstaną nowoczesne laboratoria w należącym do AGH Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii „Miękinia” w gminie Krzeszowice. Na inwestycje uczelnia planuje wydać 18 mln zł. Zdobyła dotację unijną w wysokości 8 mln zł. Zarząd Województwa przyznał już te pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
W planach jest inwestycja składająca się z pięciu jednostek: Laboratorium Odnawialnych Źródeł, Poszanowania Energii i Środowiska; Laboratorium Sorbentów Mineralnych; Laboratorium Radioizotopowych Analiz Środowiskowych; Laboratorium badawcze iLab jako wirtualna rzeczywistość do badań naukowych z salą komputerową i multimedialną salą 3D do celów prototypownia i testowania wyników badań oraz Akredytowane Laboratorium Hydrogeochemiczne.
- Cztery z tych laboratoriów powstaną w naszym centrum w Miękini, a piąte Akredytowane Laboratorium Hydrogeochemiczne będzie się mieściło w głównym budynku AGH w Krakowie. W nowych jednostkach będą prowadzone prace naukowo-badawcze na rzecz podmiotów komercyjnych - informuje Natalia Bujak, z biura prasowego AGH.
AGH obecnie przygotowuje się do przetargów i wyłonienia wykonawców inwestycji. - Mamy nadzieję, że budowa rozpocznie się przed końcem tego roku - dodaje Natalia Bujak.
Zgodnie z założeniami zakończenie inwestycji będzie pod koniec 2021 roku.
- Inwestycje w rozwój małopolskiej nauki oraz inspirowanie do współpracy środowisk akademickich i biznesu należą do priorytetów działań Zarządu Województwa Małopolskiego, a wsparcie Centrów Transferu Wiedzy jakim jest „Miękinia” jest tego najlepszym przykładem. To daje solidne podwaliny dla prowadzenia prac badawczo - rozwojowych na rzecz wykorzystania zrównoważonej energii - podkreśla Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski.
Małopolska znajduje się w krajowej czołówce pod względem pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Dostarcza 9 procent produkcji energii pierwotnej. Głównymi źródłami odnawialnymi w Małopolsce są elektrownie wodne i geotermia, a niewielki procent stanowi też biomasa.
POLECAMY - KONIECZNIE fSPRAWDŹ:
FLESZ: Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata?
