https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Lady Gaga? Nie: Lady Dada. Pod takim hasłem odbędzie się w Domu Norymberskim wystawa Elsy von Freytag-Loringhoven

Paweł Gzyl
„Była pierwszą nowojorską osobowością punkową, 60 lat przed powstaniem punka” – pisano o niej w „The Times”. Teraz w krakowskim Domu Norymberskim można będzie zobaczyć wystawę dzieł zainspirowanych sztuką i życiem Elsy von Freytag-Loringhoven. Wernisaż w niedzielę 18 października o godz. 16.

FLESZ - Gotówka odchodzi do lamusa?

Elsa von Freitag-Loringhoven (1874 – 1927), zapomniana przez historię sztuki niemiecka prekursorka awangardy artystycznej, była w drugiej dekadzie XX wieku jedną z barwniejszych postaci nowojorskiej bohemy. Jej występy w niezwykłych kostiumach na ulicach Nowego Jorku albo podczas wydarzeń towarzyskich, można z powodzeniem uznać za pionierskie performansy, w których artystka traktowała swoje ciało jak żywe dzieło sztuki.

„Nie jestem tylko modelką. Staram się, na ile jest to możliwe, aby moje pozy były ekspresywne i oddawały wewnętrzne uczucia… Moje formy wyrazu są protestem przeciwko wszystkiemu, co konwencjonalne.” mówiła w wywiadzie dla „New York Timesa”. Pisała również dadaistyczne wiersze. Była pionierką poezji dźwiękowej i wizualnej.

„Była pierwszą nowojorską osobowością punkową, 60 lat przed powstaniem punka” – pisano o niej w „The Times”. Jej odważne, erotyczne wiersze publikowane w amerykańskim czasopiśmie literackim „The Little Review” budziły większe zainteresowanie niż proza Jamesa Joyce’a, która ukazywała się w tym samym czasie. Przyjaźniła się z pisarką Djuną Barnes, fotografką Berenice Abbott i kolekcjonerką Peggy Guggenheim, a admiratorami jej twórczości byli: William Carlos Williams, Ernest Hemingway czy Ezra Pound.

Dom Norymberski realizuje projekt zatytułowany "Lady Dada. Elsa von Freytag-Loringhoven" i poświęcony tej niezwykłej artystce, który rozpoczyna się w niedzielę, 18.10.2020 w godz. 16 – 20 wernisażem wystawy. Wystawa zaprezentuje artystki i artystów, którzy w swojej twórczości odnoszą się bezpośrednio do działalności Elsy von Freytag-Loringhoven lub z nią korespondują. Inscenizowana fotografia, kostium i performans, sztuka queer oraz obiekty ready made, czyli te obszary, które ich prekursorce były najbliższe, staną się podstawą ekspozycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska