FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

Czwartkowe popołudnie i wieczór 19 sierpnia będą wypełnione sztuką i kulturą bliską mniejszościom etnicznym. Podgórska Parada Teatralna to okazja do obejrzenia pokazu tradycyjnych tańców łemkowskich, udziału w tematycznych warsztatach czy obejrzenia spektakli, które na ten dzień przygotował Teatr Migro. Z wyjątkowy koncertem na scenie wystąpi też nominowana w tym roku do Fryderyków Karolina Cicha. Wszystkie wydarzenia odbędą się na Rynku Podgórskim.
Nie ma lepszej sceny niż Rynek Podgórski, legendarny, nasączony historią, kulturą, a także zwyczajami miejscowej ludności dawnego miasta Podgórza. Takie miejsce nadaje się idealnie, by prezentować przedstawienia, koncerty, warsztaty i wiele innych wydarzeń. Chcemy, aby Rynek Podgórski tętnił dynamiczną energią
- mówi Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO w Krakowie, który jest organizatorem wydarzenia.
Podgórska Parada Teatra rozpocznie się o godz. 16 występem Łemkowski Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera", który następnie poprowadzi warsztaty tańców łemkowskich otwarte dla wszystkich - dorosłych i dzieci, którzy będą chcieli spróbować swoich sił w sztuce ludowej i nauczyć się podstawowych kroków tanecznych. Kolejną część wieczoru zdominuje Teatr Migro, który o godz. 18 wystąpi ze spektaklem "DROM – ścieżkami Romów", poetycko-filozoficzną opowieścią o wędrówce i historii Romów, natomiast o godz. 19.30 zaprezentuje minisztukę "Ławka", łączącą teatr ruchu z tańcem współczesnym.
Natomiast na zakończenie wieczoru odbędzie się koncert, który jest próbą odtworzenia zapomnianej muzyki Tatarów polskich. O godz. 20 widzowie będą mogli posłuchać koncertu Karoliny Cichej, wokalistki, kompozytorki i multiinstrumentalistki zafascynowanej tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Karolian Cicha od swojego debiutu w 2009 r. podąża w kierunku muzyki etnicznej. Specjalizuje się w grze na instrumentach ludowych, łącząc ją ze współczesnymi brzmieniami. W Krakowie podczas Podgórskiej Parady Teatralnej zagra "Koncert pieśni tatarskich", a uczestnicy będą mieli szansę posłuchać archaiczne skale stepów azjatyckich oraz turecko brzmiące melodie krymsko-tatarskie, które zabiorą w niezwykłą wędrówka przez tę kulturę i tradycję.
Wstęp na wydarzenia jest wolny.