Ratownicy TOPR podsumowują półmetek majówki.
Pierwsza akcja długiego weekendu majowego rozpoczęła się w piątek wieczorem. Ratownicy prowadzili poszukiwania kobiety, która po zmroku utknęła w trudnym terenie w rejonie Goryczkowej Czuby. Po namierzeniu poszkodowanej przy pomocy drona, udało się sprowadzić ją do Doliny Kondratowej. Działania zakończyły się o godzinie 4 rano.
W sobotę na prośbę policji Ratownicy przy pomocy psów oraz dronów pomagali w poszukiwaniach kobiety, której zaginięcie zgłosiła jej rodzina. Z kolei tuż przed zmrokiem przy pomocy śmigłowca ewakuowano trzyosobową grupę turystów, która utknęła w stromych śniegach w rejonie Goryczkowej Czuby i nie była w stanie bezpiecznie zejść w dół.
W niedzielę ratownicy pomagali turystom z urazem kończyn w Dolinie Kościeliskiej oraz na Wiktorówkach. Ponadto przy pomocy śmigłowca ewakuowano parę turystów ze Szpiglasowej Przełęczy, która nie poradziła sobie z trudami wycieczki.
W wyższych partiach Tatr panują w pełni zimowe warunki wymagające użycia zimowego sprzętu oraz lawinowego ABC. W Tatrach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego. Apelujemy o umiejętny dobór tras wycieczek do panujących warunków i umiejętności - ostrzegają ratownicy.
- Szlaki znajdują się pod śniegiem, który miejscami jest twardy i zmrożony, zwłaszcza w godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych na północnych stokach. Po południu, w miejscach nasłonecznionych śnieg robi się mokry, grząski i przepadający. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim - dodaje Tatrzański Park Narodowy.
Tatrzańskie stawy rozmarzają, pokrywa lodu jest już cienka i z łatwością może się załamać, dlatego nie należy wchodzić na taflę lodu.
- Z kolei na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk nadal można trafić na miejsca ze śniegiem i oblodzenia. Należy zachować ostrożność, ponieważ jest ślisko. Po południu tworzą się koleiny i błoto pośniegowe - dodaje TPN.
Majówka 2022 w Tatrach. Morskie Oko oblężone przez turystów....
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
