„Można czytać nową książkę Marty Podgórnik, traktując ją jako zbiór tekstów rozprawiających się z romantycznymi i popkulturowymi kliszami, kreujących nowy model ironicznej i - powiedzmy - okrutnej „ballady panieńskiej”. Oto mieszanka firmowa, kwintesencja pewnego stylu, który w tej książce, jak sądzę, wznosi się na wyżyny. Mordercze ballady są ciosem zadanym kulturowej i wierszowej normie związanej z balladą” - tak o wyróżnionym tomie pisał juror Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Karol Maliszewski.
„Mordercze ballady”, to ósma książka Marty Podgórnik, która zadebiutowała jako niespełna siedemnastolatka w 1996 roku. Od tego czasu regularnie zdobywa uznanie krytyków i wyróżnienia literackie. Jest laureatką m.in. Nagrody Literackiej Gdynia, była też nominowana do Paszportów „Polityki” i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
- Prawdziwe morderstwo jest brudne i brzydkie - opowiadała Podgórnik o swojej książce w rozmowie opublikowanej na stronie Biura Literackiego, wydawcy książki. - Masz ręce we krwi i za nic nie udaje się tego oszukać kodem językowym. Zabijasz swój język, swój światopogląd, swoje bycie w języku i pretendowanie do bycia w języku wyższym, upodmiotowiającym. Bo trzeba zaszlachtować język świata przedstawionego, żeby się obudzić w innym języku - języku kalekim, obolałym, lecz gotowym, by sprostać emocjom.
W tym roku do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej nominowani byli również: Kamila Janiak („Wiersze przeciwko ludzkości”), Piotr Janicki („Psia książka”), Marzanna Bogumiła Kielar („Nawigacje”) i Robert Król („Polka”). Samo wyróżnienie, przyznawane jest od 2013 roku i uważa się je za jedną z najważniejszych w kraju nagród poetyckich. Na nagrodę składają się statuetka oraz 100 tys. złotych. Dotychczasowymi laureatami wyróżnienia byli m.in. Julia Hartwig, Jakub Kornhauser i Marcin Sendecki. Co dwa lata przyznawana jest również nagroda za tom przełożony z języka obcego.
Wręczenie nagrody im. Wisławy Szymborskiej zakończyło trwający od czwartku Festiwal Miłosza. Impreza, w tym roku odbywająca się pod hasłem „Zdobycie władzy” przyciągnęła ponad 50 twórców z kraju i zagranicy, wśród których znaleźli się m.in. Denise Riley, Elena Fanailova, Ferida Duraković i Ewa Lipska.
WIDEO: “Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery”. Ministerstwo infrastruktury przedstawiło projekt regulacji
Źródło: TVN24/x-news
