W ankietach 75 proc. respondentów zaproponowało nową nazwę. - Dostaliśmy więc zdecydowane poparcie dla zmiany- mówi Krzysztof Haczewski, rzecznik muzeum.
Najczęściej padała nazwa „Muzeum Krakowa”, w gronie liderów było jeszcze „Muzeum Kraków”, a dalej Muzeum Historyczne Krakowa oraz Muzeum Historii Krakowa. - Padały też takie pomysły, jak „Centrum Interpretacji Tożsamości Krakowa”, czy „Forum Krakowa”, które wprawdzie celnie odzwierciedlają rolę, jaką pełnimy, ale my jednak nadal pozostajemy muzeum - dodaje Krzysztof Haczewski.
By mogła zostać wprowadzona nowa nazwa, konieczna będzie zmiana statutu instytucji . - Tryb prac w radzie miasta oraz konieczność uzgodnienia z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawiają, że dokument będzie poddany pod głosowanie Rady Miasta najwcześniej po wakacjach, a samo wprowadzenie zmiany nazwy albo w IV kwartale 2018, albo na początku 2019 - tłumaczy Haczewski.
Trend światowy
Dziś wiele muzeów na świecie postanowiło zmienić nazwy i pozbyć się słowa „historyczne”. Zostawiają je wciąż w statutach jako oficjalne nazwy, ale w codziennej pracy używają już nazw skróconych. Tak jest np. w Amsterdam Museum, Chicago Museum, Muzeum Warszawy, Hamburg Museum.
- Dziś muzea nie chcą tylko sięgać po historię. Ta jest pretekstem do rozważań o teraźniejszości i współczesnych problemach miast - tłumaczy Mariusz Zawiślak, socjolog kultury specjalizujący się m.in. w zagadnieniu promocji instytucji. \
- Czas przyspieszył i zabytkami stają się budynki, które mają zaledwie kilkadziesiąt lat albo nawet takie, jak berliński klub techno. Gdyby tak nie było, po naszych czasach zostałoby niewiele, bo np. deweloperzy zrównaliby z ziemią budynki, które dopiero z perspektywy czasu zostaną docenione przez ogół społeczeństwa - dodaje.
Podobnie zagadnienie tłumaczył nam wcześniej dyrektor MHK, Michał Niezabitowski. - Dziś trzeba się zastanowić, czemu służą muzea. U schyłku XIX w. powstało wiele muzeów, które w nazwie odwoływały się do przeszłości, bo jako Polska nie mieliśmy teraźniejszości. Nasza współczesność była wtedy czasem niewoli. Dziś przez pryzmat przeszłości musimy dyskutować o tym, co jest problemem obecnie, np. kierunki rozwoju miasta - mówi dyrektor.
Nazwa była też odzwierciedleniem mody na zajmowanie się historią i przeszłością, jaka panowała w XIX-wiecznej Europie. Wynikała również z przekonania, że głównym zadaniem muzeum jest prezentowanie pamiątek po dawnych wiekach.
Cena nowości
Koszty mają być minimalne. Identyfikacja graficzna zostanie przygotowana przez profesjonalnych projektantów z MHK, Główny kosztem zmiany będzie wymiana tablic na oddziałach (ok. 10 tys. zł). - Papier firmowy, koperty i gadżety będziemy zamieniać na nowe wraz z wyczerpywaniem się dotychczasowych. Zrobimy tak właśnie po to, żeby zmiana nie wiązała się z nadmiernymi kosztami - dodaje Krzysztof Haczewski.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Kultura Gazura
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto