Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Krakowa uczci 125-lecie spektaklu rozgrywającego się na krakowskim Zwierzyńcu

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Zespół ze sztuki "Królowa przedmieścia" Konstantego Krumłowskiego. Fotografia z 1928 roku
Zespół ze sztuki "Królowa przedmieścia" Konstantego Krumłowskiego. Fotografia z 1928 roku Cyfrowy Thesaurus Muzeum Krakowa
22 lipca 1898 roku na scenie teatru w Parku Krakowskim odbyła się prapremiera najsłynniejszego wodewilu Konstantego Krumłowskiego "Królowa przedmieścia". Rozgrywający się w plenerach krakowskiego Zwierzyńca wodewil był jedną z najczęściej granych sztuk polskich, pod Wawelem zaś swoim znaczeniem dorównywała pochodom Lajkonika. W sobotę 22 lipca Muzeum Krakowa uczci jubileusz 125-lecia premiery tytułu.

Spacerem „Śladami bohaterów Królowej Przedmieścia" Muzeum Krakowa rozpocznie sobotnie świętowanie jubileuszu krakowskiego wodewilu, który niegdyś bił rekordy popularności. Spacer wyruszy o godz. 11.00 spod wystawy planszowej na Placu na Stawach, a zakończy się na Przystani Muzeum (Bulwar Rodła, między ujściem Rudawy, a mostem Dębnickim). Zwiedzających poprowadzi Maria Lempart.

W samo południe zaplanowano główne uroczystości na Przystani Muzeum. Będą opowieści o prapremierze "Królowej przedmieścia" i jej autorze, spotkanie z aktorem Leszkiem Piskorzem i rozmowa o wodewilach oraz mieszkańcach krakowskich przedmieść. Nie zabraknie śpiewania kupletów z teatrem „Złoty Róg” oraz czytania fragmentów wodewilu w wykonaniu Leszka Piskorza i Barbary Szałapak.

Będzie tez okazja, by wziąć udział w spływie z flisakami (za dodatkową opłatą).

Organizatorzy zapowiadają, że w przypadku deszczu lub wysokiego stanu Wisły impreza zostanie odwołana.

"Królowa przedmieścia" opowiada historię pięknej Marii pracownicy fabryki cygar, w której zakochuje się bogaty młodzieniec z Krakowa. Inspiracją dla postaci głównej bohaterki była Maria Aniela Zawadzka, mieszkanka Zwierzyńca, w której autor utworu kochał się bez wzajemności.

Jak pisał Boy-Żeleński wodewil wniósł na scenę cos świeżego, utwór utrwalił nastrój i powab starego Krakowa, i stał się modny. Kuplety z wodewilu stały się prawdziwymi przebojami.

Wodewil autorstwa Konstantego Krumłowskiego, wystawiony po raz pierwszy w 1898 r. w teatrzyku „Pod Słońcem”, mieszczącym się w Parku Krakowskim. "Królowa Przedmieścia" była jedną z najczęściej granych sztuk polskich. Z teatru „Pod Słońcem” przeniesiona została na deski Teatru Ludowego przy ul. Krowoderskiej w Krakowie.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska