Szlak na Nosal zostanie zamknięty od wejścia przy tamie aż do Nosalowej Przełęczy. A to oznacza, że nie będzie można na Nosal wejść z żadnej strony. TPN zapowiada, że zamknięcie będzie obowiązywały w dni powszednie – od poniedziałku do piątku. W weekendy, gdy z uwagi na wakacje ruch jest większy, turyści będą mogli wchodzić na Nosal. Tyle, że będą musieli się liczyć z pewnymi utrudnieniami na drodze.
- Na tym szlaku chcemy poprawić przede wszystkim nawierzchnię szlaku, stopnie, które tam są. Chcemy odtworzyć istniejący szlak. Szacujemy, że roboty mogą potrać ok. dwa-trzy tygodnie. Wszystko to oczywiście jest uzależnione od pogody, jaką będziemy mieli w najbliższych tygodniach – mówi Łukasz Pęksa, kierownik działu administracji TPN.
Remont szlaku pochłonie ok. 130 tys. zł i właściwie będzie to jedno z poważniejszych zadań inwestycyjnych w tym sezonie jeśli chodzi o remonty szlaków w Tatrach. Nie oznacza to, że nie ma co robić w górach. Prac jest sporo. TPN musi jednak pozyskać na to zadanie dofinansowanie.
- Przygotowujemy właśnie wniosek o dofinansowanie prac remontowych ze środków unijnych – mówi Marta Mazik z Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Mamy teraz ogłoszone nabory przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jeśli uda się pozyskać środki, TPN chce wyremontować szlaki na obszarze całych Tatr – m.in. czary szlak do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, szlak z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję, od Czarnego Stawu Gąsienicowego na Mały Kościelec, z Polany Kondratowej na Przełęcz Kondracką, z Polany Jaworzynki do Przełęczy Między Kopami, czy zejście z Jaskini Mylnej, czy dojście do Jaskini Raptawickiej.
- W sumie prace te szacowane ma ok. 4,9 mln zł. Jeśli nie otrzymamy dotacji, nie będziemy remontować tych szlaków, bo nas nie będzie na to stać – mówi Marta Mazik. Jeśli środki zostaną przyznane, wówczas remonty wymienionych wyżej szlaków rozpoczęłyby się w przyszłym sezonie letnim.
Bocian ze stacji paliw w Nowym Targu został gwiazdą. "Niesam...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
