
Okolica szpitala św. Rafała w Krakowie
Gdy w 2016 roku pisaliśmy tekst o okolicy szpitala sytuacja wyglądała tak, że dwa bloki na południe od niego były już w budowie, ale presja deweloperów była dużo większa. Już mieli kolejne wstępne decyzje budowlane na jeszcze więcej bloków. Teraz widzimy już ich pięć w bliskiej odległości od szpitala. A dalej na wschód powstały kolejne osiedla. Widać też żurawie co świadczy o stawianiu następnych.
Co jednak ciekawe jeden z deweloperów chciał postawić też wtedy bloki za zachód i południe od szpitala, na terenach zielonych. mówiło się nawet o... 7! Wszystkie miały stanąć tam gdzie jednak ciągle rosną drzewa. Spójrzcie na mapkę z 2016 roku.

Po opisaniu przez nas sprawy na podstawie informacji od urzędników miejskich deweloper skontaktował się i zapewniał, że chce skonsultować sprawę z mieszkańcami i radą dzielnicy, że nie chce tylko stawiać bloków i zarabiać, ale zrobić również coś dla lokalnej społeczności. Zapewniał, że zabudowa będzie ograniczona. Kolejna mapka:

Deweloper stworzył nawet ogólnodostępny plac zabaw by przekonać mieszkańców, że będzie to teren otwarty i obiecywał, że stworzy też miejski park. Co ciekawe na aktualnych zdjęciach... placu zabaw już nie widać, zastąpił go parking dla aut, ale... bloki nie powstały. Ale powstaną gdzie indziej...
Podedworze 11 - kolejna inwestycja
Deweloper Westa Investments uzyskał ostateczną decyzję pozwolenia na budowę dla kolejnego etapu inwestycji zlokalizowanej przy ul. Podedworze 11. To tereny starych garaży, między gęstą zabudową Piasków Wielkich a ogródkami działkowymi nad Drwinką.

Jak informuje firma rusza teraz z pracami budowlanymi związanymi z budową budynku wielorodzinnego, które potrwają ok. 2 lat.
Projekt obejmuje 115 lokali, z których wiele posiada balkon, oraz 115 miejsc parkingowych podziemnych i naziemnych — w tym stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Oferta obejmuje szeroki wybór metraży mieszkań od 30 do ponad 100 m2.
"Inwestycja została zaprojektowana z myślą o różnorodnych potrzebach mieszkańców, uwzględniając udogodnienia dla osób młodych, rodzin, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami. Projekt wyróżnia się nowoczesną architekturą. Dbałość o detale, estetyka wykończenia, minimalistyczny styl architektury, atrakcyjne położenie -wszystko to sprawi, że inwestycja stanie się idealnym miejscem do życia" - zapewnia deweloper.

Kiedyś nie było tak gęsto na Piaskach Wielkich
Patrząc na nowoczesną zabudowę tego rejonu Krakowa, blok przy bloku, gęsto, warto porównać ją ze starą częścią Piasków Wielkich, od strony ul. Nowosądeckiej. Między Łużycką, Bochenka a Podedworze. Widzicie różnicę? Oddalone od siebie bloki, prawdziwe zieleńce i ścieżki piesze pomiędzy nimi, duży teren zielony pośrodku z placami zabaw, a do tego sporo drzew. Widzicie różnicę? Ale tak się już nie buduje w Krakowie, bo to strata miejsca i metrów kwadratowych na sprzedaż.
Technologia deepfake zagraża cywilizacji?
