"Manifestacja romantyczna" Jerzego Beresia to kluczowa akcja w jego twórczości oraz jedno z najbardziej rozpoznawalnych działań polskiej sztuki lat 80 XX wieku. Pierwszy projekt performansu powstał w 1975 roku, kiedy artysta stworzył rzeźbę "Wózek romantyczny". Performans miał stanowić dialog z polskim romantyzmem, oparty na tragicznej ironii kultury klęski.
Zgodnie ze scenariuszem, stworzonym przez Jerzego Beresia, akcja odbywa się na Rynku Głównym w Krakowie. Jej przebieg obejmuje przemarsz grupy uczestników (około 30-40 osób) i przejazd "Wózka romantycznego" z Bunkra Sztuki na płytę Rynku, wraz z obejściem Sukiennic i pięcioma przystankami na tej trasie. Podczas marszu zakreślane zostają okręgi, malowane napisy i rozpalane symboliczne ogniska – Nadziei, Wolności, Godności, Miłości i Prawdy.
- "Manifestacja romantyczna" jest pamiątką wielkiego zrywu nie tyle „Solidarności”, ale przede wszystkim autentycznej, pisanej z małej litery – solidarności jako kategorii społecznej, przypomnieniem fundamentalnych i wiecznych wartości - wyjaśnia Cricoteka.
Pierwsze wykonanie performansu miało miejsce 18 listopada 1981 roku. W kolejnych latach – 2000, 2006 i 2011 – artysta zrealizował jego autorskie, rocznicowe odtworzenia. Pragnieniem Jerzego Beresia było przekształcenie tej symbolicznej akcji w cykliczne wydarzenie, na stałe wpisane w kalendarz artystyczny Krakowa.
Po raz szósty "Manifestacja romantyczna" zostanie odtworzona w najbliższą niedzielę.
- Mając wszystkie konieczne zezwolenia do odtworzenia tej akcji, planujemy przeprowadzenie „Manifestacji Romantycznej” w niedzielę 17 listopada 2024 roku na Rynku Głównym w Krakowie jako wspólne działanie Cricoteki, Rodziny Jerzego Beresia, Fundacji Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia oraz Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zapraszamy na to wydarzenie, które rozpocznie się o godz. 16.00 przejazdem Wózka romantycznego spod Bunkra Sztuki na płytę Rynku Głównego - zachęca Cricoteka.
