- Poziom książek zakwalifikowanych do finału był bardzo wysoki i kapituła, gdyby tylko mogła, nagrodziłaby wszystkie – mówił Michał Paweł Markowski.
W niedzielę 30 października w Krakowie zakończyła się tegoroczna odsłona Festiwalu Conrada. Zwieńczeniem tygodnia pełnego spotkań poświęconych literaturze była gala Nagrody Conrada, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Głosami kapituły i publiczności tegoroczna nagroda Conrada, przyznana po raz ósmy, trafiła w ręce Pauliny Siegień. Laureatka wyróżnienia za najlepszy debiut otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł, miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz kampanię promocyjną wyróżnionej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Jednak, jak podkreśliła Katarzyna Kasia, prowadząca galę, Nagroda Conrada „to przede wszystkim możliwość znalezienia się w doskonałym towarzystwie”.
Wyróżnienie przyznawane za najlepszy debiut prozatorski minionego roku stanowi kluczowy element programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
„Paulina Siegień opowiada o połączeniu się przedwojennego Königsberga z powojennym Kaliningradem w jedno fantazmatyczne miasto niczym z bajki. Tu pamięć nie chce przeminąć, to, co współczesne, odbija się w tym, co dawne. Duch przeszłości nie znika. Tylko czy jest to dobry duch Kanta z jego ideą wiecznego pokoju, czy ponury i złowieszczy Smętek?” – czytamy w opisie od wydawcy.
Autorka najlepszego debiuty minionego roku z wykształcenia jest etnografką, rosjoznawczynią i filolożką rosyjską, a z zawodu dziennikarką i tłumaczką. Stale współpracuje z „Krytyką Polityczną” i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Przez lata pisała korespondencje z obwodu Kaliningradzkiego dla „Gazety Wyborczej”.
W tym roku o Nagrodę Conrada ubiegały się książki: „Szalej” Moniki Drzazgowskiej (Wydawnictwo Literackie), „Story Jones” Krzysztofa Pietrali (Meth), „Rzeszot” Bartosza Sadulskiego (Książkowe Klimaty), „Czarnolas” Jagi Słowińskiej (Korporacja Ha!art) oraz „Miasto bajka” Pauliny Siegień (Czarne).
Grono nominowanych wybrała kapituła w składzie: Julia Fiedorczuk, Monika Ochędowska, Olga Stanisławska, Błażej Warkocki, Urszula Chwalba, Grzegorz Jankowicz, Joanna Szulborska i Michał Paweł Markowski (przewodniczący).
Galę Nagrody Conrada poprowadziła Katarzyna Kasia, a wykład mistrzowski wygłosił Andrzej Stasiuk.
Organizatorami Festiwalu Conrada są Miasto Kraków, KBF: operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundacja Tygodnika Powszechnego.
- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?
3 sposoby na to jak oswoić dziecko z tematem śmierci
