Przetworzona żywność jest jak narkotyk!

Robert Oppenheimer w czasie II Wojny Światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej "Manhattan". Poza działalnością związaną z bronią atomową Oppenheimer miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej.
Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.
"Oppenheimer" to mroczna, monumentalna i stawiająca trudne pytania produkcja, która opowiada historię ojca bomby atomowej (w tej roli Cillian Murphy), uważanego za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania tego rodzaju broni. Scenariusz filmu powstał w oparciu o nagrodzoną Pulitzerem biografię Roberta Oppenheimera autorstwa Kai Birda i Martina J.Sherwina "Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej".
"Oppenheimer" był największym triumfatorem tegorocznej gali rozdania Oscarów. Film Christophera Nolana został nagrodzony w siedmiu kategoriach, w tym tych najważniejszych: najlepszy film, najlepszy reżyser oraz najlepszy aktor pierwszo- i drugoplanowy.
Film będzie można oglądać programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) od piątku do środy (22-27 marca), o godz. 20.05. Dla widzów pokazów Wydawnictwo Znak przygotowało kod zniżkowy na zakup biografii reżysera "Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni" autorstwa Toma Shone'a.