Od początku lat 50. Maria Koterbska występowała w audycji Radia Katowice „Melodie świata”, zyskując sławę, która wykroczyła daleko poza granice rodzinnego Bielska czy Katowic. Publiczność ceniła nie tylko nienaganną dykcję Marii Koterbskiej i wokalny profesjonalizm, ale też kochała artystkę za jej czar, styl i wdzięk oraz nie znikający z twarzy uśmiech.
Popularność przyniosły jej także filmy, w których wystąpiła, m.in. „Skarb” czy „Irena do domu”.
W 1956 r. związała się z kabaretem literackim „Wagabunda” i jako jego solistka śpiewała w Polsce i Europie. Z formacją tą związane były najwybitniejsze postaci polskiego kabaretu, m.in. Adolf Dymsza, Edward Dziewoński, Bogumił Kobiela czy Kazimierz Rudzki, a w gronie autorów – Julian Tuwim, Stefania Grodzieńska czy Jan Brzechwa. Brała też udział w imprezach estradowych, krajowych i zagranicznych, śpiewała w audycjach radiowych, np. w popularnym „Podwieczorku przy mikrofonie”.
Nagrała też kilka płyt długogrających.
Artystka zmarła w wieku 96 lat w styczniu 2021 roku w rodzinnym Bielsku-Białej.
Nazywana "królową polskiego swingu" Maria Koterbska wylansowała przyboje, które śpiewała cała Polska: "Augustowskie noce", "Brzydula i rudzielec", "Karuzela", "Parasolki", "Serduszko puka w rytmie cza cza" - przypomną je Iwona Loranc i Piotr Kominek. Artyści zainspirowani muzycznym bogactwem polskiej piosenki z lat 50. i 60., zapraszają na nową odsłonę kultowych piosenek z repertuaru prawdziwej damy polskiej piosenki.
Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?
