Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Namioty tureckie - jeden z największych wawelskich skarbów ponownie dostępny

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Kolekcja namiotów, ale również chorągwi, tureckich  XVII-wiecznych jest największą kolekcją w Europie /fot. konrad kozlowski/polskapress
Kolekcja namiotów, ale również chorągwi, tureckich XVII-wiecznych jest największą kolekcją w Europie /fot. konrad kozlowski/polskapress Konrad Kozlowski/Polskapress
Po trzydziestu latach na Wawelu ponownie została udostępniona dla zwiedzających unikatowa kolekcja XVII-wiecznych namiotów tureckich. - To pierwsza z ekspozycji, która pozwoli na ukazanie splendoru i znaczenia własnych zbiorów muzeum - zapowiada dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

FLESZ - Zakup mieszkania coraz droższy

Namioty tureckie to wystawa, o którą od dawna dopytują turyści przybywający na Wawel. Od 11 września trzy słynne namioty tureckie, zwane ruchomymi pałacami Orientu, w tym wielki namiot niebieski należący do trofeów króla Jana III Sobieskiego spod Wiednia dostępne będą ponownie, po niemal trzydziestu latach, dla zwiedzających. Wystawa „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie” będzie stałą ekspozycją na Wawelu.

- Kolekcja namiotów, ale również chorągwi, tureckich XVII-wiecznych jest największą kolekcją w Europie, poza Turcją. To wyjątkowy skarb dla całego zamku Królewskiego na Wawelu. Przywracamy w nowej aranżacji wystawę, którą chcemy zaoferować na następne lata. To co można zobaczyć w chwili obecnej to dopiero pierwszy krok, mam nadzieję, że nasza kolekcja licząca w sumie sześć pełnych namiotów i siedem zdekompletowanych, krok po kroku będzie udostępniana zwiedzającym – mówi Andrzej Betlej.

Na wystawie znalazły się trzy namioty. Bogato zdobiony, przypominający pałac sułtański dwumasztowy owalny, wielki namiot niebieski wyróżniający się wśród zazwyczaj czerwonych namiotów barwą. Prostokątny namiot czerwony odzwierciedlający warunki podróżowania oficerów średniego szczebla armii sułtańskiej oraz namiot zdobiący niegdyś wnętrze pałacu Lanckorońskich będący darem prof. Karoliny Lanckorońskiej.

W armii tureckiej namioty pełniły różne funkcje: namioty-stajnie, namioty-kuchnie (z okienkami i wywietrznikami), namioty-magazyny żywności i sprzętu, namioty-sale audiencyjne, a dzięki odpowiedniej technice ich łączenia, powstawały całe „wielopokojowe” przestrzenie.

Kolekcja sztuki wschodniej z namiotami tureckimi na czele wymieniana jest wśród najważniejszych zbiorów zgromadzonych na Wawelu. To także unikatowa w skali światowej kolekcja namiotów bogato dekorowanych aplikacjami o motywach roślinnych, nasycone kolorami, zwanych ruchomymi pałacami Orientu. Wśród eksponatów znajdują się także obiekty łączone z wiktorią wiedeńską króla Jana III Sobieskiego. Przez lata nieobecności namiotów na wystawie poddawane były one pracom konserwatorskim.

Ekspozycji namiotów turecki towarzyszy wystawa kolekcji militariów, w tym pokaźny zbiór sztandarów, w tym zdobyte pod Wiedniem chorągwie, i paradny rząd koński, a także przedmiotów rzemiosła artystycznego: modlitewników, dywanów oraz barwna ceramika.

- Wartością działania Zamku Królewskiego na Wawelu powinna być praca z własną kolekcja, a mamy olbrzymie możliwości. 18 marca 2021 roku na dwóch piętrach Zamku Królewskiego na Wawelu otwieramy wielką wystaw, którą mogę nazwać triumfalnym powrotem arrasów. Pokażemy 158 obiektów znajdujących się w naszych zbiorach. Zaprezentujemy także nowe przestrzenie ekspozycji Skarbca Królewskiego – zapowiada Andrzej Betlej.

Wystawa „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie” dostępna jest do wtorku do niedzieli, w godz. 9.30 – 17.00. Z wystawą połączony został program edukacyjny dla dzieci i dorosłych, w którym znalazły się m.in. lekcje języka tureckiego online (21.09,godz. 18.00), spacer po mieście śladami Jana III Sobieskiego (19.09, godz.10.00), warsztaty kulturowe (25.09, godz. 14.00), czytanie bajek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska