Wakacje AD 1962. Historyk sztuki pan Tomasz oraz grupa harcerzy - Wilhelm Tell, Sokole Oko i Wiewiórka - poszukują ukrytego w Polsce tajemniczego skarbu templariuszy. Nie tylko oni, za sprawą artykułu prasowego, w paradę muzealnikowi wchodzi pewna organizacja. Pan Tomasz dysponuje niezwykłym pojazdem, z pomocą którego udaje się przezwyciężyć niejedna trudność. Tak w telegraficznym skrócie można streścić kultowa lekturę dzieciństwa dzisiejszych 40-latków - "Pan Samochodzik i templariusze" Zbigniewa Nienackiego.
Tytułowy Pan Samochodzik jest historykiem sztuki, pracownikiem Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki. Pracuje na stanowisku osoby ds. „specjalnych poruczeń”, którego zadaniem jest rozwiązywanie różnych spraw związanych z kradzieżą, przemytem czy fałszerstwem dzieł sztuki. Faktycznie okazuje się detektywem, który często wykazuje się wiedzą z dziedziny historii, archeologii, historii sztuki, żeglarstwa, ekologii, a nawet wędkarstwa i poezji ludowej.
Swoje przezwisko pan Tomasz zawdzięcza niezwykłemu wehikułowi. Jest to pokraczny, ale niesamowity, odziedziczony po wujku-wynalazcy samochód, zbudowany na bazie rozbitego Ferrari 410 Superamerica, który oprócz rozwijania wielkich prędkości potrafi także pływać i kryje wiele innych innowacji.
Ekranizacja powieści w reżyserii Antoniego Nykowskiego trafi jeszcze w tym roku na platformę Netflix. Ma być współczesną adaptacją książki Zbigniewa Nienackiego. Historyka sztuki - detektywa zagra Mateusz Janicki, znany doskonale krakowskiej publiczności aktor Teatru Słowackiego, a także wielbicielom seriali "Na dobre i na złe" (doktor Wilczewski), "Drogi wolności" (Karol Doster) i "Stulecie Winnych" (Kazimierz Tarasiewicz). Na ekranie zobaczymy także Piotra Segę, Kalinę Kowalczuk i Olgierda Blecharza. Scenariusz napisał Bartosz Sztybor.
Książka trafiła już na ekrany w latach 70. W ówczesnym serialu w postać Pana Samochodzika wcielił się Stanisław Mikulski. W innych częściach serii rolę historyka sztuki zagrali Jan Machulski ("Wyspa Złoczyńców"), Piotr Krukowski ("Pan Samochodzik i Niesamowity Dwór") oraz Marek Wysocki ("Pan Samochodzik i Praskie Tajemnice").
"Pan Samochodzik i templariusze" to jedna z dwunastu książek, składających się na serię o przygodach kustosza i jego wehikułu.
Spadek liczby miejsc na rynku pracy
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?