WIDEO: Krótki wywiad
- Chodzi o to, żebyśmy już mieli namiastkę Cracovii, miejsce w którym będziemy koncentrowali się na dyskusji o dizajnie zarówno współczesnym, jak i tym sprzed lat - tłumaczy dr hab. Andrzej Szczerski, który od stycznia obejmie stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.
Galeria ma koncentrować się na polskim wzornictwie i architekturze ostatnich stu lat, od Polskiej Sztuki Stosowanej do współczesności. O szczegółach na razie trudno mówić, ale jak zapowiada Andrzej Szczerski, mają być to kameralne prezentacje, skoncentrowane na tych elementach i wątkach muzealnej kolekcji, które zostaną zaakcentowane również w Cracovii.
W Kamienicy Szołayskich znajdzie się również miejsce na lokalny kontekst. - Chcemy wyznaczyć przestrzeń na krótkoterminowe debaty i prezentacje. Tam siłą rzeczy działania będą koncentrowały się na Krakowie - tłumaczy przyszły dyrektor. - Chcemy pokazać, że - choć może na co dzień tego nie widać - dzisiejszy Kraków żyje również dizajnem i architekturą.
A kiedy wejdziemy do odnowionej i zaadaptowanej do muzealnych projektów Cracovii? O konkretach wciąż trudno mówić, bo jak tłumaczy przyszły dyrektor, rozstrzyganie konkursów, sporządzanie projektów, uzyskiwanie zgód konserwatorskich to procesy czasochłonne. - Ociągać się nie będziemy, bo to projekt priorytetowy dla muzeum. Ale już od przyszłego roku w Cracovii będą odbywać się wydarzenia, tak żeby muzeum już funkcjonowało na kulturalnej mapie miasta - zapowiada.
W tej chwili w dawnym Hotelu Cracovia można oglądać wystawę „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”, zorganizowaną przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
WIDEO: Krótki wywiad
