Krynicka Orkiestra Zdrojowa
Orkiestra Zdrojowa to kawałek muzycznej historii sądeckiego uzdrowiska
Krynica -Zdrój to wyjątkowe miejsce na mapie naszego kraju. Uzdrowisko cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony turystów, którym ma wiele do zaoferowania.
W bogatej ofercie od prawie 150 lat są codzienne występy Orkiestry Zdrojowej. Została założona w 1875 r. przez Adama Wrońskiego i pod jego batutą stanowiła najpoważniejszą atrakcję uzdrowiska. Na przestrzeni lat zmieniali się zarówno jej dyrygenci, jak i skład osobowy.
Obawy o likwidację
O rzekomo planowanej likwidacji poinformował w mediach społecznościowych Dariusz Reśko, były burmistrz uzdrowiska.
Sytuację określił mianem "zamachu na krynicką kulturę i jeden z jej symboli", a 150 - letnią działalność Krynickiej Orkiestry Zdrojowej "fenomen w skali europejskiej".
Władze uzdrowiska stanowczo zaprzeczały tym doniesieniom. - Orkiestra działała i w dalszym ciągu będzie działać w Krynicy-Zdroju. To jest marka sama w sobie i nikt nie myśli o żadnej likwidacji - zapewniał w rozmowie z "Gazetą Krakowską" burmistrz Piotr Ryba.
Nie ilość lecz jakość
Zmiany jednak wprowadzono i są one dość znaczne. Na 2025 rok powołany został nowy kierownik Krynickiej Orkiestry Zdrojowej. Został nim maestro Mieczysław Smyda. Przedstawiono również harmonogram koncertów i okazało się, że będzie ich znacznie mniej.
- Nie będzie to codzienne granie, tak jak było do tej pory pięć razy w tygodniu, tylko będą to koncerty, które wspierają też ważne daty działalności dla miasta, żeby orkiestra była, tak jak w nazwie zdrojową, miejską orkiestrą, bo taka jest jej rola. Chcemy przygotować koncerty, które będą też małymi perełkami muzycznymi, dlatego oprócz orkiestry, która będzie funkcjonować, będziemy zapraszać wybitych solistów - poinformował podczas konferencji prasowej Mieczysław Smyda, który pokieruje orkiestrą.
Jak zaznacza Marta Mordarska, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju wprowadzona zmiana jest zmianą jakościową.
- Zmienia się cała formuła artystyczna. Nie są to już tylko koncerty instrumentalne. Teraz koncerty będą miały przemyślane założenia i cele związane z datami i postaciami ważnymi dla Krynicy.
Koncerty
Wiadomo już, że wstęp na koncerty będzie płatny, ale opłata nie będzie zbyt wysoka bo w wysokości 20 zł. Koncerty będą się odbywać Pijalni Głównej, Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego oraz w Amfiteatrze Krynickim. Burmistrz uzdrowiska zapewnia, że będzie czego posłuchać,
- W nadchodzących koncertach Orkiestrze towarzyszyć będą wybitni artyści operowi, w tym: Wiesław Ochman, Ewelina Szybilska, Iwona Socha, Łukasz Gaj, Adam Sobierajski oraz Sławomir Naborczyk. Pierwszy koncert już 8 lutego – czekamy z niecierpliwością na muzyczne emocje - mówi Ryba.
