Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrona Puszczy Karpackiej: w Krakowie msza i protest. "Lasy potrzebują obrońców"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
"Lasy naturalne Bieszczad i Pogórza Przemyskiego, sukcesywnie niszczone przez wycinki, potrzebują obrońców!" - twierdzą ekolodzy. W całej Polsce odbywają się dzisiaj protesty - również w Krakowie. W stolicy Małopolski została zamówiona nawet msza święta w intencji Puszczy Karpackiej.

FLESZ - Czesne nie zostanie obniżone

Akcja ma jeden cel - powstrzymanie wycinki Puszczy Karpackiej. To stare lasy Bieszczad i Pogórza Przemyskiego.

- Starania o lepszą ochronę karpackich lasów trwają od kilkudziesięciu lat. Już w okresie międzywojennym wskazywano na wyjątkowość przyrody Pogórza Przemyskiego, a od lat 80-tych przyrodnicy i aktywiści zabiegają o utworzenie tam Turnickiego Parku Narodowego. Również od kilkudziesięciu lat trwają starania o ochronę najcenniejszych lasów w Bieszczadach. Niestety, starania te napotykają na silny opór ze strony Lasów Państwowych (LP), którym nie na rękę jest tworzenie obszarów chronionych - zachęcają do udziału w proteście jego organizatorzy.

Tłumaczą też, że Puszcza Karpacka to jeden z najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszarów Polski.

Protest trwa cały dzień. O godz. 7.30 rozpoczął się mszą świętą w Katedrze na Wawelu w intencji Puszczy Karpackiej. Nabożeństwo zamówiła matka jednej z krakowskich aktywistek, Cecylii Malik.

Uzdrowisko w Latoszynie odradza się po 80 latach. Dwa lata temu otwarto przychodnię zdrojową, rok temu - basen leczniczy, a przed kilkoma dniami  park zdrojowy z pijalnią wód siarczanowo-wapniowych i tężnią

Latoszyn najmłodszym uzdrowiskiem w Polsce? Na kuracjuszy cz...

O godz. 11 pod siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie odbyła się manifestacja, w czasie której został złożony list z postulatami, dotyczącymi ochrony Puszczy Karpackiej.

Jakie są postulaty? M.in. wprowadzenie moratorium na cięcia w proponowanych rezerwatach na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego oraz otuliny Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Protesty odbędą się nie tylko w Krakowie, ale i w innych 16 miastach.

Tymczasem Lasy Państwowe odpowiadają, że puszcza nie potrzebuje obrony.

"Nie potrafimy dostrzec sensu w ataku wymierzonym w gospodarkę leśną w regionie, który stał się przykładem bezprecedensowej w skali, postępującej zarówno spontanicznie, jak i planowo, renaturyzacji - powrotu lasu i dzikiej natury na tereny niegdyś intensywnie użytkowane rolniczo i przemysłowo, a potem opuszczone przez ludzi w następstwie tragicznych wydarzeń (II wojna światowa, działalność UPA, „akcja „Wisła”). Nie możemy przystać na to, by dyskusja o przyszłości karpackich lasów była oparta wyłącznie na irracjonalnych emocjach, szafowaniu skrajnie niesprawiedliwymi i udramatyzowanymi ocenami, lekceważeniu obiektywnych danych, zdjęciach pojedynczych wyciętych drzew przy pomijaniu ogromu lasu wokół" - piszą przedstawiciele LP.

Twierdzą, że lasy karpackie są dobrze chronione. - Najbardziej naturalne partie lasów stanowiące pozostałość Puszczy Karpackiej są od dawna objęte ochroną w formie parków narodowych (Gorczański, Tatrzański, Pieniński, Babiogórski, Magurski, Bieszczadzki) oraz rezerwatów. To nie znaczy, że na całym pozostałym obszarze prowadzona jest zwykła gospodarka leśna - podkreślają w LP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska