"Odważny projekt". Rozstrzygnięto konkurs na aranżację wystawy głównej Muzeum Fotografii w Krakowie

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W wyniku adaptacji wnętrz zbrojowni poza nowoczesną przestrzenią wystawienniczą powstanie także strefa edukacyjna, biblioteka z czytelnią, znajdzie się również miejsce dla księgarni oraz kawiarni.
W wyniku adaptacji wnętrz zbrojowni poza nowoczesną przestrzenią wystawienniczą powstanie także strefa edukacyjna, biblioteka z czytelnią, znajdzie się również miejsce dla księgarni oraz kawiarni. materiały prasowe
Odważna, unikatowa, przełamująca stereotypowe wyobrażenia o muzeach fotografii - tak o zwycięskim projekcie wystawy głównej Muzeum Fotografii w Krakowie wypowiedziało się jury konkursu. Wybrany projekt aranżacji ekspozycji w zabytkowym budynku przy ul. Rakowickiej przygotowała Pracowni JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski Massé s.c.

Pierwszą nagrodę przyznano za oryginalne, innowacyjne, konsekwentnie przeprowadzone rozwiązanie stwarzające funkcjonalną i zarazem bardzo atrakcyjną przestrzeń wystawienniczą - wyjaśniono w uzasadnieniu werdyktu.

Chodzi o projekt wystawy głównej, którą będzie można oglądać w przestrzeni zabytkowego budynku dawnej zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22 zaadaptowanej na centrum wystawienniczo-edukacyjne Muzeum Fotografii w Krakowie. To kolejny budynek Muzeum Fotografii, obok Strzelnicy i lokalu przy ul. Józefitów 16.

Zorganizowana w jego wnętrzach ekspozycja będzie otwarta na współdziałanie widza. Stworzy również warunki do krytycznej refleksji na temat fotografii rozumianej jako szeroko pojęty obraz. Wystawa będzie wzbogacona o elementy interaktywne, również te na granicy ekspozycji i instalacji. Cały projekt jury określiło jako "odważny", ale "zachowujący równowagę między elementami ekspozycyjnymi oraz prezentowanymi na wystawie muzealiami". Unikatowa wystawa MuFo, co także podkreślono w werdykcie, będzie przełamywać stereotypowe wyobrażenia o muzeach fotografii.

W wyniku adaptacji wnętrz zbrojowni poza nowoczesną przestrzenią wystawienniczą powstanie także strefa edukacyjna, biblioteka z czytelnią, znajdzie się również miejsce dla księgarni oraz kawiarni. W sumie powierzchnia użytkowa budynku zwiększy się z 1500 do 3300 metrów kwadratowych. Aktualnie w obiekcie prowadzone są roboty budowlane. Konserwacja, modernizacja i rozbudowa zabytkowego budynku rozpoczęła się już w lipcu 2019 roku, natomiast planowany termin zakończenia całej inwestycji to 31 stycznia 2021 roku. Otwarcie obiektu dla publiczności ma nastąpić w drugiej połowie 2021 roku.

Autorem koncepcji architektonicznej jest prof. dr hab. inż. arch. Marek Pabich - Lachman Pabich Architekci, natomiast projekt budowlany i wykonawczy opracował Zespół Projektowy Kontrapunkt - architekt Ewa Dobrucka.

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie