Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Odważny projekt". Rozstrzygnięto konkurs na aranżację wystawy głównej Muzeum Fotografii w Krakowie

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W wyniku adaptacji wnętrz zbrojowni poza nowoczesną przestrzenią wystawienniczą powstanie także strefa edukacyjna, biblioteka z czytelnią, znajdzie się również miejsce dla księgarni oraz kawiarni.
W wyniku adaptacji wnętrz zbrojowni poza nowoczesną przestrzenią wystawienniczą powstanie także strefa edukacyjna, biblioteka z czytelnią, znajdzie się również miejsce dla księgarni oraz kawiarni. materiały prasowe
Odważna, unikatowa, przełamująca stereotypowe wyobrażenia o muzeach fotografii - tak o zwycięskim projekcie wystawy głównej Muzeum Fotografii w Krakowie wypowiedziało się jury konkursu. Wybrany projekt aranżacji ekspozycji w zabytkowym budynku przy ul. Rakowickiej przygotowała Pracowni JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski Massé s.c.

Pierwszą nagrodę przyznano za oryginalne, innowacyjne, konsekwentnie przeprowadzone rozwiązanie stwarzające funkcjonalną i zarazem bardzo atrakcyjną przestrzeń wystawienniczą - wyjaśniono w uzasadnieniu werdyktu.

Chodzi o projekt wystawy głównej, którą będzie można oglądać w przestrzeni zabytkowego budynku dawnej zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22 zaadaptowanej na centrum wystawienniczo-edukacyjne Muzeum Fotografii w Krakowie. To kolejny budynek Muzeum Fotografii, obok Strzelnicy i lokalu przy ul. Józefitów 16.

Zorganizowana w jego wnętrzach ekspozycja będzie otwarta na współdziałanie widza. Stworzy również warunki do krytycznej refleksji na temat fotografii rozumianej jako szeroko pojęty obraz. Wystawa będzie wzbogacona o elementy interaktywne, również te na granicy ekspozycji i instalacji. Cały projekt jury określiło jako "odważny", ale "zachowujący równowagę między elementami ekspozycyjnymi oraz prezentowanymi na wystawie muzealiami". Unikatowa wystawa MuFo, co także podkreślono w werdykcie, będzie przełamywać stereotypowe wyobrażenia o muzeach fotografii.

W wyniku adaptacji wnętrz zbrojowni poza nowoczesną przestrzenią wystawienniczą powstanie także strefa edukacyjna, biblioteka z czytelnią, znajdzie się również miejsce dla księgarni oraz kawiarni. W sumie powierzchnia użytkowa budynku zwiększy się z 1500 do 3300 metrów kwadratowych. Aktualnie w obiekcie prowadzone są roboty budowlane. Konserwacja, modernizacja i rozbudowa zabytkowego budynku rozpoczęła się już w lipcu 2019 roku, natomiast planowany termin zakończenia całej inwestycji to 31 stycznia 2021 roku. Otwarcie obiektu dla publiczności ma nastąpić w drugiej połowie 2021 roku.

Autorem koncepcji architektonicznej jest prof. dr hab. inż. arch. Marek Pabich - Lachman Pabich Architekci, natomiast projekt budowlany i wykonawczy opracował Zespół Projektowy Kontrapunkt - architekt Ewa Dobrucka.

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska