FLESZ - Rośnie liczba ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Obecne wystawy czasowe patrzyły na sztukę, w której artysta pojawiał się nie tylko jako twórca, ale również jej uczestnik. W przestrzeni muzeum zaprezentowane zostały fotografie, obrazy i wideo z performansami, w których artyści korzystają z własnego ciała jako środka wyrazu i źródła symboli. Wystawa "Artysta jest obecny" to także opowieść o tym, jak cielesność wyraża kondycję psychiczną i fizyczną autora. "Sztuka karmi sztukę" przedstawia z kolei możliwości, jakie daje twórcom korzystanie z innych dzieł. Pokazuje, jak w sztuce współczesnej artyści korzystają z gotowych schematów ikonograficznych i rozwiązań kompozycyjnych, tworzą kolaże czy filmy found footage, a artystyczne zapożyczenia zachodzą zarówno na poziomie idei, jak i formy.
W ich miejsce pojawią się trzy nowe ekspozycje - "Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu", "Polityka w sztuce" oraz "Ta krew jest dla ciebie". Pierwsza z nich zaprezentuje wypowiedzi świadków Zagłady i ich potomków.
W wyniku działalności komisji Bergiera pod koniec lat 90., której celem było wyjaśnienie wszelkich kontrowersji historycznych oraz prawnych w kwestii postawy Szwajcarów podczas II wojny światowej, do wiadomości publicznej podano informację, że w ich kraju są osoby, które przeżyły Holokaust. W zdecydowanej większości szwajcarscy ocalali nie byli obywatelami tego państwa. Niektórzy przeżyli obozy koncentracyjne i obozy zagłady, inni uratowali się w ukryciu. Pokazujemy 14 portretów wraz z fragmentami osobistych wspomnień o Holokauście - zapowiada wystawę Muzeum.
Wystawa "Polityka w sztuce" zbada z kolei tytułowe relacje. Zaprezentuje – w sześciu działach – podejrzliwe oraz krytyczne spojrzenie na działania władzy, ujawniając i piętnując sztuczność oraz zakłamanie strategii politycznych.
Trzecia wystawa powstanie w konsekwencji projektu "Ta krew jest dla ciebie". Franciszek Orłowski w 2016 roku zaprosił do oddania krwi osoby mieszkające w Warszawie, a pochodzące z różnych kręgów kulturowych. Pobrana krew trafiła do polskiego banku krwi. Akcja była dokumentowana. Portrety dawców zostały podpisane ich imionami oraz krajami, z których pochodzą. Dwa lata później artysta zrealizował taki projekt w ramach festiwalu zorganizowanego przez Konstmuseum w Uppsali.
Na wystawie MOCAK pokazuje trzecią, zrealizowaną w Krakowie i rozszerzoną wersję tego przedsięwzięcia. Przedstawiona zostanie dokumentacja pobierania krwi od osób różnych narodowości (w tym migrantów), ich portrety oraz krótkie wywiady.
20 marca miała się zakończyć również wystawa poświęcona Wisławie Szymborskiej. Muzeum ze względu na duże zainteresowanie zwiedzających postanowiło jednak przedłużyć czas jej trwania i przenieść ją do Galerii Alfa. W nowym miejscu będzie dostępna od 12 kwietnia do 16 października.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?