https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Honorowe wyróżnienia Zofii Posmysz, zmarłej niedawno byłej więźniarki Auschwitz dla oświęcimskich instytucji. ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień
W MDSM w Oświęcimiu odbyła się uroczystość wręczenia instytucjom z Oświęcimia replik medalików "Chrystusa Oświęcimskiego" przekazanych przez Zofię Posmysz
W MDSM w Oświęcimiu odbyła się uroczystość wręczenia instytucjom z Oświęcimia replik medalików "Chrystusa Oświęcimskiego" przekazanych przez Zofię Posmysz Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej
W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się uroczystość wręczenia oświęcimskim instytucjom replik medalików "Chrystusa Oświęcimskiego" przekazanych przez Zofię Posmysz, zmarłą niedawno byłą więźniarkę KL Auschwitz. Sama nosiła taki medalik do ostatnich dni w obozie.

Zofia Posmysz często była gościem w Oświęcimiu

Były dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży Leszek Szuster i przyjaciel zmarłej niedawno Zofii Posmysz podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w Oświęcimiu (18 sierpnia) przypomniał słowa byłej więźniarki o tym, że KL Auschwitz zabrał jej młodość, ale Oświęcim zwrócił jej to w dwójnasób.

Często tutaj przyjeżdżała, m.in. na spotkania z młodzieżą. Była Honorowym Obywatelem Miasta Oświęcim. Współpracowało z nią wiele różnych oświęcimskich instytucji. Jeszcze przed śmiercią chciała je uhonorować replikami medalika "Chrystusa Oświęcimskiego". Był dla niej szczególnie ważny.

- Ten medalik o kształcie miniaturowego ryngrafu znalazł się w moim posiadaniu któregoś z czerwcowych dni roku tysiąc dziewięćset czterdziestego trzeciego. Ofiarował mi go więzień, którego imię Tadeusz poznać miałam później. Stało się to w kuchni obozu kobiecego Auschwitz-Birkenau - wspominała Zofia Posmysz w swojej książce "Chrystus Oświęcimski".

Więźniem tym był kpt. Tadeusz Paolone, który w obozie używał nazwiska Lisowski i działał w obozowym ruchu oporu. Niemcy rozstrzelali go 11 października 1943 roku. Medalik wykonał inny więzień Wiktor Tołkin. Zofia Posmysz nosiła medalik do ostatnich obozowych dni.

W miniony wtorek, 23 sierpnia, w 99 rocznicę jej urodzin były dyrektor MDSM Leszek Szuster w imieniu byłej więźniarki wręczył medaliki przedstawicielom: miasta Oświęcim, Muzeum Zamek, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Wśród uhonorowanych jest także m.in. Hospicjum Pomnik Miastu Oświęcim, w którym spędziła ostatnie swoje dni i zmarła 8 sierpnia 2022 r. Została pochowana na cmentarzu komunalnym w Oświęcimiu 18 sierpnia.

Replik medalika "Chrystusa Oświęcimskiego" ze specjalnymi certyfikatami jest tylko 30. Oryginał medalika Zofia Posmysz przekazała do zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

od 16 lat

Ukraina do UE

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska