Trwającą niemal pół wieku walkę Polek o uzyskanie praw wyborczych autorki chcą opowiedzieć poprzez losy pięciu aktywistek: Aleksandry Piłsudskiej, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, Marii Dulębianki, Kazimiery Bujwidowej i Justyny Budzińskiej Tylickiej. - Każda z nich symbolizuje inny wymiar działań sufrażystek. Dla przykładu: Bujwidowa zabiegała o przyjęcie kobiet na uczelnię, Dulębianka była polityczna aktywistką, a Piłsudska łączyła emancypację z walką o odzyskanie niepodległości – tłumaczy Agnieszka Grzybek z Fundacji na Rzecz Równości i Emancypacji „Ster”.
O znanych postaciach opowiedzieć w mniej znany sposób
W fabule, obok głównych bohaterek pojawią się też inne, kluczowe dla ruchu emancypacyjnego postaci jak np. Eliza Orzeszkowa czy Maria Konopnicka oraz organizacje w rodzaju Latającego Uniwersytetu bądź Czytelni dla Kobiet. Całość powstanie w oparciu o pamiętniki, notatki i archiwalne dokumenty. Rysunki stworzy Beata Sosnowska.
- O znanych osobach opowiemy w nieznany sposób. Nasze bohaterki chcemy pokazać nie jako posągowe postaci, ale jako charyzmatyczne bojownice, które mimo ekonomicznych, politycznych i obyczajowych przeszkód wytrwale dążyły do celu – mówi Grzybek.
Historia, której nie znajdziesz z podręcznikach
Komiks to jedna z wielu inicjatyw, które towarzyszą setnej rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. Tylko na przestrzeni ostatnich miesięcy w księgarniach pojawiły się książki o tej tematyce, a w wielu miastach zorganizowano warsztaty, pokazy filmowe i wystawy (jedną z nich, „Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek”, którą można było oglądać w warszawskich galerii W-Z, współorganizował właśnie „Ster”).
Dzieje emancypantek to historia XIX wieku inna niż ta, do której przyzwyczaiła nas szkoła. Nie znajdziemy jej w podręcznikach, rzadko usłyszymy o niej w muzeach, a jak się okazuje, ludzie chcą ją poznawać. Dlatego my, postaramy się zaprezentować ją w atrakcyjnej i przystępnej formie
– mówi Grzybek.
Jeszcze nie wiadomo, kiedy ukaże się komiks. Na razie autorki zbierają pieniądze na jego wydanie. Ich inicjatywę można wesprzeć wpłacając datek za pośrednictwem portalu zrzutka.pl (projekt nosi nazwę: Pionierki, emancypantki, buntowniczki. Narysuj z nami komiks!).
Podwodny ślub? To możliwe!
Źródło: STORYFUL/x-news
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
