Mateusz Rutowski był skoczkiem narciarskim, pierwszym polskim mistrzem świata juniorów w skokach narciarskich. Złoto zdobył w 2004 roku w Strynie, wtedy też wywalczył srebro w konkursie drużynowym startując razem z rok młodszym Kamilem Stochem, Stefanem Hulą i Dawidem Kowalem.
Był wielką nadzieję polskich skoków, kandydatem na następcę Adama Małysza, ale ogromnego talentu nie zamienił na sportowe sukcesy. W Pucharze Świata zaliczył epizody (najlepszy wynik to 15. miejsce w Zakopanem), startował także w mistrzostwach świata w lotach w Planicy. Po raz ostatni w istotnych zawodach wystartował w lipcu 2006 w letnim Pucharze Kontynentalnym w Velenje. Zamiast o udanych startach media rozpisywały się o osobistych problemach młodego sportowca.
- Popełniłem w życiu wiele błędów i wiem, że gdyby nie one, moja kariera wyglądałaby inaczej. Nie do końca jednak wszystko to, co się wydarzyło, było moją winą. Ludzie, którzy mnie otaczali, nie bardzo kwapili się do tego, by pomóc mi wyjść z trudnej sytuacji. Zostawili mnie samemu sobie, na lodzie. Olali mnie. Z każdej strony spadała na mnie tylko krytyka - zwierzał się kiedyś w wywiadzie dla Onetu.
Mateusz Rutkowski urodził się w 1986 r. w rodzinnym Skrzypnem. Po zakończeniu kariery wraz z bratek Łukaszek Rutkowskim – również skoczkiem, założył klub sportowy Rutkow-Ski. W ostatnich latach założył firmę kamieniarską.
Zmarł 7 stycznia w wieku 37 lat. Przyczyną było nagłe zatrzymania krążenia.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
