Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityka w sztuce, projekt Franciszka Orłowskiego oraz głos o Holokauście. Trzy nowe wystawy w MOCAK-u

Anna Piątkowska
Sislej Xhafa, Barka, 2011, fot. A. Benestante
Sislej Xhafa, Barka, 2011, fot. A. Benestante MOCAK
Od czwartku 28 kwietnia w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK będzie można zobaczyć trzy nowe wystawy: „Polityka w sztuce”, ekspozycję o Holokauście oraz projekt Franciszka Orłowskiego „Ta krew jest dla ciebie”.

FLESZ - Bon turystyczny. Co o nim wiesz?

od 16 lat

„Polityka w sztuce” to – podzielona na sześć działów – opowieść o podejrzliwym oraz krytycznym spojrzeniu na działania władzy, ujawniająca i piętnująca sztuczność oraz zakłamanie strategii politycznych. Wystawa pokazuje, że polityka w imię ambicji, zachowania władzy i wykarmienia dyktatorskiego ego potrafi kłamać, manipulować, a nawet zabijać. Artyści przeciwstawiają się temu zarówno jako krytycy, jak i żołnierze.

Wystawa „Ostatni szwajcarscy ocalali z Holokaustu” prezentuje wypowiedzi świadków Zagłady i ich potomków. Pokazujemy 14 portretów wraz z fragmentami osobistych wspomnień o Holokauście. Wystawa piętnuje antysemityzm, którego przejawy nadal widoczne są w wielu krajach. Jej zamiarem jest przekazanie młodemu pokoleniu takich wartości jak tolerancja i otwartość na drugiego. Ekspozycji towarzyszy polskojęzyczna publikacja przygotowana we współpracy z Gamaraal Foundation z Zurychu.

Projekt „Ta krew jest dla ciebie” został zainicjowany przez Franciszka Orłowskiego w 2016 roku. Artysta zaprosił wtedy do oddania krwi osoby mieszkające w Warszawie, a pochodzące z różnych kręgów kulturowych. Pobrana krew trafiła do polskiego banku krwi. Akcja była dokumentowana. Portrety dawców zostały podpisane ich imionami oraz krajami, z których pochodzą. Dwa lata później artysta zrealizował taki projekt w ramach festiwalu zorganizowanego przez Konstmuseum w Uppsali.

W związku ze zmianą ekspozycji, od 22 marca do 27 kwietnia, w MOCAKU obowiązywać będą bilety ulgowe dla wszystkich. W tym czasie będzie można zobaczyć wystawy Kolekcji MOCAK-u: „Dialog z przestrzenią”, „Współczesne modele realizmu, ” Pojęciokształty” Stanisława Dróżdża, instalację „Live Factory 2: Warhol by Lupa”, a także ekspozycję poświeconą Wisławie Szymborskiej i Bibliotekę Mieczysława Porębskiego. W czwartki wystawy MOCAK-u można zobaczyć za darmo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska