Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polonez o krok bliżej do wpisu na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Spektakl "Poloneza czas zacząć" Baletu Cracovia Danza
Spektakl "Poloneza czas zacząć" Baletu Cracovia Danza fot. Ilja Van de Pavert
Polonez znalazł się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wpisu dokonano na początku tego roku, ale na tym jego droga się nie kończy. Teraz Balet Cracovia Danza stawia kolejny krok i rozpoczyna starania o wpis na międzynarodowej liście UNESCO.

WIDEO: Krótki wywiad

- Pracujemy nad obszerną dokumentacją, która uwzględni rolę historyczną poloneza i pokaże jego różne formy, ale przede wszystkim zwróci uwagę na współczesne wykonania. Polonez to wyjątkowe dziedzictwo, które cały czas funkcjonuje w powszechnym wymiarze – mówi inicjatorka wpisu Romana Agnel, dyrektor naczelna i artystyczna Baletu Cracovia Danza.

Zamieszczenie wpisu na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO koordynuje Instytut Muzyki i Tańca. Ten zlecił Baletowi Cracovia Danza przygotowanie archiwum potrzebnego do przedstawienia międzynarodowemu jury.
Wcześniej Instytut zabiegał o wpis na listę krajową. Polonez pierwszy raz pojawił się niej w 2015 roku, w obecności czterech innych tańców narodowych - mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka. Aby jednak miał szansę zaistnieć na liście międzynarodowej, należało umieścić go ponownie, jako osobną pozycję. Pomysł został zatwierdzony w sierpniu ubiegłego roku.

- To punkt wyjścia do dalszych starań o wpis na listę światową – podkreśla Romana Agnel. – Warto pamiętać, że taniec korowodowy, który jest pierwszą formą poloneza, dobrze funkcjonował już na dworze wawelskim. W kolejnych wiekach otwierał słynne krakowskie bale w Sukiennicach i spotkania salonowe. Dlatego to kwestia tak ważna również dla samego Krakowa – zwraca uwagę dyrektor Baletu.

Obecnie Cracovia Danza skupia się na popularyzacji narodowego tańca. Poświęcone polonezowi i jego różnym odmianom zostały takie spektakle, jak „Poloneza czas zacząć” (premiera w 2018 roku) oraz „Od poloneza do mazura” (listopad 2019). – Poza prezentacjami scenicznymi Balet prowadzi w kraju i zagranicą wiele warsztatów tańca dawnego, w których duży nacisk kładzie na naukę poloneza - tańczyły go już m.in. hinduskie czy amerykańskie dzieci. Parę dni temu zespół wrócił z Irkucka, gdzie odbyły się warsztaty polskich tańców, w tym przede wszystkim poloneza – dodaje Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, impresario Baletu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska