WIDEO: Krótki wywiad
- Pracujemy nad obszerną dokumentacją, która uwzględni rolę historyczną poloneza i pokaże jego różne formy, ale przede wszystkim zwróci uwagę na współczesne wykonania. Polonez to wyjątkowe dziedzictwo, które cały czas funkcjonuje w powszechnym wymiarze – mówi inicjatorka wpisu Romana Agnel, dyrektor naczelna i artystyczna Baletu Cracovia Danza.
Zamieszczenie wpisu na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO koordynuje Instytut Muzyki i Tańca. Ten zlecił Baletowi Cracovia Danza przygotowanie archiwum potrzebnego do przedstawienia międzynarodowemu jury.
Wcześniej Instytut zabiegał o wpis na listę krajową. Polonez pierwszy raz pojawił się niej w 2015 roku, w obecności czterech innych tańców narodowych - mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka. Aby jednak miał szansę zaistnieć na liście międzynarodowej, należało umieścić go ponownie, jako osobną pozycję. Pomysł został zatwierdzony w sierpniu ubiegłego roku.
- To punkt wyjścia do dalszych starań o wpis na listę światową – podkreśla Romana Agnel. – Warto pamiętać, że taniec korowodowy, który jest pierwszą formą poloneza, dobrze funkcjonował już na dworze wawelskim. W kolejnych wiekach otwierał słynne krakowskie bale w Sukiennicach i spotkania salonowe. Dlatego to kwestia tak ważna również dla samego Krakowa – zwraca uwagę dyrektor Baletu.
Obecnie Cracovia Danza skupia się na popularyzacji narodowego tańca. Poświęcone polonezowi i jego różnym odmianom zostały takie spektakle, jak „Poloneza czas zacząć” (premiera w 2018 roku) oraz „Od poloneza do mazura” (listopad 2019). – Poza prezentacjami scenicznymi Balet prowadzi w kraju i zagranicą wiele warsztatów tańca dawnego, w których duży nacisk kładzie na naukę poloneza - tańczyły go już m.in. hinduskie czy amerykańskie dzieci. Parę dni temu zespół wrócił z Irkucka, gdzie odbyły się warsztaty polskich tańców, w tym przede wszystkim poloneza – dodaje Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, impresario Baletu.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Koronawirus "opróżnia" półki w sklepach [WASZE ZDJĘCIA]
- Koronawirus dotarł do Krakowa. Internauci reagują memami
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
