Na Tarasówce w Małem Cichem bacowie zaczęli sezon pasterski uroczysta msza świętą. Do stuletniej kapliczki przybyli pasterze, mieszkańcy Podhala, turyści, a także przedstawiciele gminy Poronin.
Gazdowie modlili się o pomyślność dla swoich stad w czasie rozpoczynającego się wypasu. Po uroczystym nabożeństwie, które zostało odprawione w promieniach majowego słońca, bacowie poświęcili i okadzili stado owiec. Według tradycji obrzęd ma ochronić zwierzęta przed demonami, ale także leczyć choroby.
- Święto 3-go maja jest szczególne dla nas Polaków. Święto kościelne mocno wpłata się w święto narodowe. Przez wiele lat w wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej Polacy pozbawieni Ojczyzny widzieli Polskę, wiarę i nadzieję na lepszy czas. I dzisiaj, tutaj, mamy szczególny przywilej, że do tego święta kościelnego i narodowego dokładamy naszą góralską tradycję: święto pasterskie. Dzielimy się muzyką, śpiewem, ale też uświęconymi od pokoleń obrzędami. Obrzędami, w których jest wiele miłości do Boga i natury, którą stworzył – zwróciła się do obecnych górali i turystów Anita Żegleń, wójt Gminy Poronin.
Tak jak w poprzednich latach, na imprezę licznie przybyli mieszkańcy Małego Cichego i okolic, często ubrani w stroje regionalne. Obecni byli także turyści, którzy mieli okazję spróbować oscypka i zyntycy, a także posłuchać góralskiej muzyki.
Sezon wypasu owiec w górach trwa tradycyjnie od dnia św. Wojciecha (23 kwietnia) do dnia św. Michała Archanioła (29 września).
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
