https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Postępują prace przygotowawcze związane z odbudową sądeckiego zamku. Mieszkańcy czekają na to od lat

Klaudia Kulak
Tak miałby wyglądać zamek po odbudowie
Tak miałby wyglądać zamek po odbudowie SARR
Temat sądeckiego zamku co jakiś czas wraca jak bumerang. Czy w końcu uda się go odbudować? Prezydent Nowego Sącza zapewnia, że trwa etap przygotowawczy do odbudowy zabytku. - Temat cały czas jest przez nas kontynuowany. Aktualnie trwają prace geodezyjne i geologiczne. Mamy też koncepcję architektoniczną. Wszystkie prace realizowane są ze środków zewnętrznych, które udało się nam uzyskać - mówi Ludomir Handzel.

Na odbudowę sądeckiego zamku było już kilka pomysłów ale jak dotąd nikomu nie udało się skutecznie odmienić wyglądu Baszty Kowalskiej, która prezentuje się tak samo od kilkudziesięciu lat.

Jeden z ostatnich pomysłów przewidujący jej unowocześnienie i stworzenie wewnątrz między innymi sali weselnej wprawił wielu mieszkańców w osłupienie.

Jakiś czas temu Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego (SARR) zajmująca się tematem zaprezentowała - jak twierdzi - ostateczną już wersję. Z wstępnych szacunków wynika, że odbudowa zamku będzie kosztować ponad 30 mln złotych.

Jak przekonuje prezydent Nowego Sącza, wszystko aktualnie jest na dobrej drodze. - Staramy się pozyskiwać kolejne środki zewnętrzne i mamy nadzieję, że krok po kroku dojdziemy do upragnionego celu i odbudujemy zamek. Teraz pracujemy nad tym, żeby mieć gotowe dokumenty, aby potem móc składać wnioski o właściwe środki wyjaśnia Handzel.

Wiadomo, że miasto otrzymało z Rządowego Programu Ochrony Zabytków dotację na budowę zamku. Wynosi 650 tys złotych.

Przypomnijmy, że Zamek Królewski w Nowym Sączu wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. to ważne miejsce na mapie miasta.

W przeszłości zamek posiadał dwie baszty narożne, wieżę, budynek mieszkalny i przedzamcze. Niestety w 1945 r. wysadzili go partyzanci pod dowództwem Tadeusza Dymela, bo w twierdzy znajdował się skład z niemiecką amunicją. Dziś z dawnej budowli zachowały się resztki murów obwodowych oraz zrekonstruowana Baszta Kowalska.

W ostatnich latach tematem odbudowy zamku zajmuje się SARR, który prowadził na wzgórzu zamkowym badania archeologiczne, aby móc po ich zakończeniu przystąpić do prac związanych z przywróceniem zamku do dawnej świetności. Na to jak ma wyglądać było już kilka pomysłów. Pojawiło się kilka różnych od siebie koncepcji.

Po zaprezentowaniu ostatniej z nich stworzonej własnym sumptem w mieście rozgorzała burzliwa dyskusja, bo pomysł był… odważny. Sama sylwetka zamku opierać miała się na planach z drugiej połowy XVIII, zaś fragmenty budowli, co do których nie ma pewności jak przed laty wyglądały, chciano uzupełnić szklanymi konstrukcjami.

W środku miała się znajdować m.in.: informacja turystyczna, kawiarnia, pokoje hotelowe, a także sala bankietowa. Futurystyczna wizja jednak nie spodobała się wszystkim stąd nowy - zaprezentowany właśnie bardziej tradycyjny pomysł, który ma być już tym ostatecznym.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska