Wydarzenie zaplanowano w niedzielę, 23 czerwca w godz. 18–22, na terenie wokół kopca Wandy (ul. Ujastek Mogilski 7).
– Najważniejszym elementem kupalnego święta ognia i wody, było wspólne ucztowanie, wróżby, tańce i śpiewy odprawiane wokół ogniska podczas tej najkrótszej nocy w roku. Podobnych atrakcji nie zabraknie podczas tegorocznego przywitania lata – mówiła Urszula Tłomak, organizatorka i pracowniczka Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa.
Nie mogło się obyć bez Grupy Dziejawa i Żywego Muzeum Słowiańszczyzny. Dzięki bogatej ofercie rekonstrukcyjnej można było obejrzeć i zapoznać się bezpośrednio z działaniem przedmiotów z życia codziennego w dawnych wiekach, poznać różne aspekty historii, kultury i życia Słowian sprzed tysiąca lat.
W tym roku zaplanowano także prelekcję o tym, co o dawnych mieszkańcach ziem mówią specyficzne odkrycia archeologiczne. Uczestnicy i uczestniczki poznali też właściwości ziół, wyplatali wiklinowe ozdoby oraz słowiańskie wianki, a wokół kopca rozbrzmiała tradycyjna muzyka.
Wspólne celebrowanie zakończy się symbolicznym rozpaleniem ogniska.
Pomysłodawcą i inicjatorem oraz partnerem wydarzenia „Strawa pod Kopcem Wandy - Przywitanie Lata” jest Fundacja Ecotravel.
Kopiec Wandy znajduje się we wschodniej części Krakowa w Nowej Hucie przy ul. Ujastek Mogilski. Zbudowany został prawdopodobnie ok. VII–VIII wieku. To jeden z pięciu kopców krakowskich. Wedle legendy jest mogiłą Wandy, córki księcia Kraka, której ciało miano wyłowić z nurtów nieopodal przepływającej Wisły. Kopiec zwieńczony jest marmurowym pomnikiem projektu Jana Matejki, ozdobionym kądzielą skrzyżowaną z mieczem oraz napisem „Wanda”.
Polacy badają kosmos
