https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Słynny "Rejs" w krakowskich kinach studyjnych w ramach drugiej odsłony cyklu Krótka Historia Polskiego Kina

Paweł Gzyl
"Rejs"
"Rejs" Materiały prasowe
Przegląd Krótka historia polskiego kina, który trwa do listopada w kinach studyjnych, to pokazy wybitnych dzieł polskich twórców. Sierpniowy tytuł cyklu to kultowy "Rejs" Marka Piwowskiego. Tę legendarną komedię, pełną niezapomnianych cytatów będzie można zobaczyć 6 sierpnia w kinie Agrafka, 12 sierpnia w kinie Kika, 14 sierpnia w Kinie Pod Baranami, 22 sierpnia w kinie Paradox i 27 sierpnia w kinie Mikro.

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat

Przegląd Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni to polska klasyka filmowa prezentowana w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego do listopada cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza. Każdy film poprzedzony jest krótkim wykładem wideo przygotowanym przez kuratora przeglądu.

W ramach przeglądu można było już zobaczyć takie filmy jak Nóż w wodzie Romana Polańskiego, Trzecia część nocy Andrzeja Żuławskiego czy Ręce do góry Jerzego Skolimowskiego. Sierpniowy tytuł przeglądu to "Rejs" Marka Piwowskiego - kultowa, niezapomniana komedia z 1970 roku, która do dziś nie straciła swojej aktualności.

Na pokład wycieczkowego statku pływającego po Wiśle dostaje się pasażer na gapę. Kapitan bierze go za nowego instruktora kulturalno-oświatowego, a gapowicz z ochotą wciela się w tę rolę. Organizuje spotkanie zapoznawcze, podczas którego rodzą się inicjatywy wielu imprez i zabaw. Ich uczestnicy prezentują żenujący poziom, a "kaowiec" coraz bardziej upaja się swoją rolą i zyskuje sojuszników wśród pasażerów o instynktach organizatorskich i kierowniczych. Trwają kolejno: święto kapitana, bal maskowy, quiz na inteligencję, zbiorowa gimnastyka, gra w salonowca - poziom absurdu wzrasta, sens zanika, ale "kierownictwo" rejsu ogarnia coraz większy entuzjazm.

"Rejs" był debiutem fabularnym Marka Piwowskiego, który wcześniej zasłynął znakomitymi filmami dokumentalnymi ukazującymi w krzywym zwierciadle realia życia w Polsce lat 60. Na planie "Rejsu" panowała twórcza atmosfera, a wiele scen było improwizowanych przez kreatywną ekipę, w której znaleźli się m.in. współscenarzyści: Janusz Głowacki i Jerzy Karaszkiewicz.

Reżyser w większości ról obsadził naturszczyków lub aktorów profesjonalnych, ale nieznanych szerokiej publiczności. Wyeksponowaniu uległy szczególnie role Ryszarda Pietruskiego (kapitana statku - postać dodano na życzenie cenzury), Stanisława Tyma, Jana Himilsbacha oraz Zdzisława Maklakiewicza. Rolę instruktora kulturalno-oświatowego miał pierwotnie zagrać Bogumił Kobiela, lecz pierwszego dnia zdjęć zginął w wypadku samochodowym.

"Rejs" osiągnął w Polsce status filmu kultowego, a dialogi weszły na trwałe do potocznej polszczyzny, jako przykłady peerelowskiej nowomowy. Komedia Marka Piwowskiego do dziś ma wielu wielbicieli, istnieje nawet fan club, którego członkowie znają ją niemal na pamięć, scena po scenie. Rejs wciąż zachwyca zawoalowaną, niezwykle uniwersalną krytyką wszelkiego zniewolenia oraz trudnym do osiągnięcia w kinie wrażeniem spontaniczności.

Kuratorem przeglądu Krótka historia polskiego kina i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska