Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalne pokazy filmów "Ghost In The Shell" i "Chungking Express" w Muzeum Manggha i w Kinie Pod Baranami

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Chungking Express"
"Chungking Express" Materiały prasowe
Do 7 kwietnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha dostępna jest wystawa "Stany splątane" Mateusza Kołka. To intrygująca podróż do świata wyobraźni artysty, w której przeplatają się Japonia, Hongkong i Polska. Ekspozycji towarzyszyć będą dwa pokazy filmowe. W czwartek, 14 marca, w sali widowiskowej Muzeum będzie można zobaczyć kultową anime "Ghost in the Shell', a w środę 27 marca, w Kinie Pod Baranami odbędzie się projekcja stylowego filmu Wong Kar-Waia - "Chungking Express".

Wystawa "Stany splątane" to próba przedstawienia, jak może wyglądać podróż do wnętrza głowy artysty. Twórczość Mateusza Kołka to bardzo oryginalne splątane Multiwersum. Miejsce, w którym przeplatają się Japonia, Hongkong i Polska; manga, anime, komiks europejski i sztuka gotycka.

Z tego zbioru, wydawałoby się, zupełnie nieprzystających do siebie elementów, powstaje niezwykły świat wyobraźni, w którym chce się zostać na dłużej. Świat, który chce się eksplorować i którego chce się doświadczać. Odnajdywać powtarzające się elementy i szukać powiązań pomiędzy kolejnymi grafikami. Wystawa dostępna jest do 7 kwietnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Ekspozycji towarzyszyć będą dwie projekcje filmów, które szczególnie silnie wpłynęły na twórczość Mateusza Kołka.

W czwartek, 14 marca, o godz. 18, w sali widowiskowej Muzeum będzie można zobaczyć kultową anime "Ghost in the Shell" (reż. Mamoru Oshii). Ta niezwykle dopracowana technicznie produkcja wciąż zachwyca proroczą wizją świata przyszłości, projektami postaci oraz niepowtarzalną muzyką autorstwa Kenji Kawai. Zainspirowała m.in. twórców filmu "Matrix" oraz niezliczonych artystów, autorów komiksów, animacji oraz wideoklipów. Autorem mangi, na której został oparty film, jest Masamune Shirow. Projekcję poprzedzi krótkie wprowadzenie, które wygłosi filmoznawca Jan Sławiński, znany jako Anonimowy Grzybiarz.

W środę 27 marca, o godz. 18, w Kinie Pod Baranami odbędzie się projekcja stylowego filmu Wong Kar-Waia "Chungking Express". Ta głośna produkcja z 1994 roku uczyniła z hongkońskiego reżysera ikonę współczesnego kina. W centrum skąpanej w sztucznym, zimnym świetle historii znajdują się dwaj policjanci o złamanych sercach, których perypetie uzupełnia znakomita muzyka z przebojem "California Dreamin’" The Mamas & the Papas na czele.

Bilety: 25 zł. Z biletem z filmu "Ghost in the Shell" wstęp na wystawę Stany splątane w dniach 15-17 marca w cenie 10 zł.

GHOST IN THE SHELL | KOUKAKU KIDOUTAI
reż. Mamoru Oshii, Japonia 1995, 83’

Akcja filmu rozgrywa się w roku 2029, w świecie, w którym komputery są wszechobecne. Wraz z ich ekspansją zmieniła się definicja przestępstwa. Teraz najgorszą zbrodnią jest włamywanie się do sieci. Aby temu zapobiec, powołano specjalny oddział Sekcja 9, składający się z cyborgów mających dostęp do sieci z każdego miejsca na Ziemi. Major Motoko Kusanagi oraz jej partner poszukują groźnego hakera, ukrywającego się pod pseudonimem Władca Marionetek.

CHUNGKING EXPRESS | CHUNGKING EXPRESS
reż. Wong Kar Wai, Hongkong 1994, 97’

Dwóch hongkońskich gliniarzy o złamanych sercach, dwie przewrotne historie o niemożliwych spotkaniach. Policjant z plakietką o numerze 223 nie może się pogodzić z tym, że został porzucony, kiedy los stawia na jego drodze tajemniczą kobietę w prochowcu i blond peruce. Ona szuka Hindusów, którzy zniknęli z niezwykle cennym i niezbyt legalnym pakunkiem. Tymczasem w nocnym barze z jedzeniem na wynos bystre oczy milczącej Faye śledzą mundurowego 663, z którego uczuciami brutalnie obeszła się pewna stewardessa…

Zadziorna, lekko prowadzona fabuła to jeden z najważniejszych filmów definiujących estetykę lat 90. Jego neonowo-chropowata stylistyka stała się punktem odniesienia dla całego pokolenia twórców ze wszystkich stron świata. Od stylowego kina akcji po teledyskowy romans pulsujący w rytm "California Dreaming" - to urzekająca i zagadkowa historia o samotności i mijaniu się w tłumie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska