Spook Records z Nowej Huty. Drogie muzyczne hobby po...

  Spook Records z Nowej Huty. Drogie muzyczne hobby po godzinach

  Zdjęcie autora materiału

  Gazeta Krakowska

  Dawid ma na swoim koncie już prawie 70 wydanych pozycji

  Dawid ma na swoim koncie już prawie 70 wydanych pozycji ©Jan Hubrich

  Wydawanie niszowych kapel to dla niego zajęcie jak dla innych zbieranie znaczków. Nietypowej pasji Dawida Krąkowskiego, szefa nowohuckiej wytwórni Spook Records, przyjrzała się Katarzyna Ponikowska.
  Dawid ma na swoim koncie już prawie 70 wydanych pozycji

  Dawid ma na swoim koncie już prawie 70 wydanych pozycji ©Jan Hubrich

  Czytaj także: Tani sposób na parking - rozwód  Zaczęło się przypadkiem. Członkowie toruńskiej kapeli Good Old Days nie mieli gdzie wydać płyty. Pod koniec 2006 roku Dawid Krąkowski, dla znajomych bardziej znany jako Spooky, postanowił sam się tym zająć, żeby pomóc kolegom. W styczniu 2007 płyta "Knock it off" była już w sprzedaży. To był zaczątek niezależnej wytwórni Spook Records.

  - Na początku największym problemem było ogarnięcie drukarni i tłoczni. Z jednej strony musiały to być sprawdzone firmy, z drugiej nie za drogie - wspomina Spooky. W dystrybucji pomagali mu na początku koledzy po fachu, którzy od lat prowadzą niezależne wytwórnie w innych miastach. Teraz Spooky sam sprzedaje swoje płyty, przez internet i na koncertach. Na swoim koncie ma już prawie 70 wydanych pozycji. Są wśród nich między innymi weterani polskiej sceny hardcore/punk, jak Schizma, 1125 czy Coalition. Jednym z ostatnich krążków jest wspólne dzieło zespołu Way Side Crew oraz Vienia ze znanego hip-hopowego składu Molesta. Spooky nie ogranicza się tylko do polskiego podwórka. Wydał też kilka zagranicznych formacji, na przykład płyty Amerykanów z Most Precious Blood czy Dannego Diablo ze Skarheada, a także węgierskie The Last Charge. Podstawowym warunkiem jest to, że muzyka, którą wydaje, musi mu się podobać.

  - Nie ma dla mnie znaczenia, skąd kapela pochodzi. Bardziej liczy się to, jacy to są ludzie. Jednak zdecydowanie wolę pomagać polskim kapelom. Nasza rodzima scena niezależna ma się bardzo dobrze i warto ją promować - zauważa Dawid.

  Choć, jak podkreśla, nie jest to proste: - Większość ludzi w naszym kraju lubi muzykę prostą, łatwą i przyjemną. Na wszystko, co odbiega od tego schematu, patrzą się krzywo. Spooky ma 28 lat. Jest absolwentem Krakowskiej Akademii, kierunku amerykanistyka.

  Przez ostatnie 15 lat muzyka wypełnia 99 procent jego życia. Nie tylko słucha jej całymi dniami, ale też jeździ na koncerty po całej Europie. Bawi się też w dziennikarza i wydaje muzycznego zina "No Control". Przez kilka lat organizował w Krakowie koncerty. Jest współzałożycielem firmy United Visions, która z czasem przekształciła się w prężnie działającą agencję koncertową.

  Na co dzień pracuje jako przedstawiciel handlowy u jednego z gigantów fonograficznych. - Jeżdżę po kraju i sprawdzam, czy w marketach i empikach są nasze płyty - mówi. Przy okazji spotkań autorskich, zajmuje się również kontaktami z gwiazdami. - Raz byłem "szoferem" Marii Peszek - śmieje się.

  Szef Spook Records zaznacza jednak, że z działania na scenie niezależnej nie da się utrzymać. Dawid: - Moi znajomi z Niemiec mogli rzucić pracę i skupić się na prowadzeniu wydawnictwa. W naszym kraju to nadal raczej drogie hobby po godzinach. Nie dość, że prowadzenie działalności gospodarczej mocno trzepie po kieszeni, to jeszcze ludzie zamiast kupić płytę ściągają muzykę z internetu.

  Cieszy się, kiedy przynajmniej udaje mu się wyjść na zero. Nadal są jednak płyty, do których musiał dołożyć z własnej kieszeni. Wielu jego znajomych spoza sceny dziwi się, że chce mu się w to bawić mimo braku kasy. Tym bardziej że nadal mieszka z rodziną w Nowej Hucie, bo na razie nie stać go na własne mieszkanie. Tam też jego wytwórnia ma swoją siedzibę. - Czasem mam ochotę się wyprowadzić, ale wszystko kosztuje. Żyjąc na własny rachunek, nie miałbym pieniędzy na zabawę w labela. Muszę jakoś ścierpieć siedzenie pod dachem z rodzicami, aby mieć szanse wspierania sceny - nie ukrywa.


  Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

  Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! Podpisz petycję do rządu

  Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ha

  Bridge (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 31

  28 lat i mieszka z rodziną więc prawdopodobnie z rodzicami :D haha

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ok

  punkrocker (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 34

  gicior

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oi!

  1125 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 42

  UNITY i BROTHERHOOD to słowa które Dawidowi są bliskie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SR

  albert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 29

  Żartowałem, haha! same świetne produkcje! tak trzymaj SPOOK!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SR

  albert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 48

  Nie ma sie co okłamywać, wytwórnia raczej słaba.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Re: SR

  Błażej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 32

  co ty gadasz?! same świetne kapele! i te reedycje Schizmy czy Coalition, miód na moje uszy!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sr

  janko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 33 / 31

  na 70 tytulow przez niego wydanych wymieniles tylko 2 pozycje, troche to slabo ;)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo