Majaczenie to stan nagłego, odwracalnego zaburzenia świadomości, zaburzeń poznawczych i uwagi. Często mylone jest z otępieniem, bywa traktowane jako element procesu starzenia, pomimo, że dotyczyć może nie tylko osób w podeszłym wieku. W rzeczywistości może być wywołany przez różne czynniki, m.in. zmianę środowiska, infekcje, odwodnienie, niewłaściwe leczenie bólu czy interakcje pomiędzy stosowanymi lekami.
- Majaczenie nie jest normalną częścią starzenia się, ale stanem, który może zagrażać życiu. Edukacja personelu medycznego oraz opiekunów pacjentów w zakresie wczesnego rozpoznawania i leczenia majaczenia jest kluczowa dla poprawy rokowań oraz jakości życia pacjentów w wieku podeszłym - informuje Szpital Uniwersytecki w Krakowie.
Jak dalej wyjaśnia Szpital, wyróżnia się trzy postacie majaczenia: majaczenie hiperaktywne (z objawami zwiększonej aktywności ruchowej, której może towarzyszyć zmienność nastroju, pobudzenie czy zachowania agresywne), majaczenie hipoaktywne (z objawami zmniejszenia aktywności psychoruchowej) oraz majaczenie mieszane (z objawami zaburzeń świadomości i uwagi, którym jednak nie towarzyszą zmiany aktywności ruchowej).
13 marca szczególnie myślimy o tych, którzy mogą cierpieć w milczeniu - bądźmy uważni i reagujmy!
A o tym, czym jeszcze jest majaczenie opowiadają w krótkim filmie lek. Robert Kupis z O/K Chorób Wewnętrznych i Geriatrii oraz studentki V roku Wydziału Lekarskiego CM UJ ze Studenckiego Koła Naukowego Geriatrii: Weronika Tomasiczek, Olga Plinta, Sylwia Tomasiczek oraz Alicja Hojda.
Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?
