https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święci z Wieży Zegarowej na Wawelu odzyskują właściwe atrybuty. Św. Kazimierz znów ma lilię, a nie zwiędłego tulipana

Małgorzata Mrowiec
Św. Kazimierz trzyma już w lewej ręce nową lilię, symbol czystości
Św. Kazimierz trzyma już w lewej ręce nową lilię, symbol czystości Wojciech Matusik
Święty Kazimierz z Wieży Zegarowej katedry wawelskiej będzie odtąd dzierżył nowy krzyż oraz kwiat lilii. Ich montażem zajęto się w piątek (6 grudnia). To pierwsze z nowo wykonanych atrybutów, które w ramach remontu wieży dostają święci stojący w jej narożnikach. Dotychczasowe - jak się okazało - nie były zgodne z obowiązującym kanonem ikonograficznym. Remont hełmu najwyższej wieży Wawelu finiszuje, wykonawca planuje, że demontaż rusztowania rozpocznie się pod koniec przyszłego tygodnia.

Remont barokowego, XVIII-wiecznego hełmu Wieży Zegarowej - najwyższej wieży Wawelu - rozpoczął się jesienią 2022 roku. Całe przedsięwzięcie obejmowało konserwację i naprawę hełmu z blachy miedzianej wraz z ogromnymi figurami z miedzi, a także konserwację drewnianej konstrukcji wieży i wymianę uszkodzonych elementów. Ostatni poważny remont wieży odbył się na przełomie XIX i XX wieku.

W trakcie najnowszych prac okazało się, że trzeba będzie w ręce świętych na wieży włożyć nowe atrybuty. Te, które zastano na wieży, nie były pierwotnymi - zostały tam zamocowane w latach 90. XX wieku. Niestety - jak stwierdzili badacze - przy ówczesnej wymianie atrybutów popełniono błędy, skwitowano, że była ona "dosyć nieudolna".

Lilia zamiast tulipana, chorągiew zamiast włóczni

W ramach obecnego remontu zostały zaprojektowane i powstają w pracowniach kowalstwa artystycznego w Krakowie nowe atrybuty świętych. Gotowe i zatwierdzone trafiają na wieżę. Na początek wykonane z miedzi, spatynowane: krzyż i lilię odzyskuje figura św. Kazimierza. Przypomnijmy, że dotychczasowy kwiat trzymany przez św. Kazimierza na wieży bardziej przypominał - jak skwitowali konserwatorzy - zwiędłego tulipana... Po zmianie święty będzie już trzymał lilię, kwitnącą i z kilkoma pąkami, tak jak jest to przyjęte w ikonografii w przypadku św. Kazimierza.

Kolejne takie elementy prawdopodobnie będą montowane na wieży w najbliższy poniedziałek. Ma to być krzyż dla św. Wojciecha (jest już gotowy), pastorał dla św. Stanisława i chorągiew dla św. Wacława (który dotąd był wyposażony we włócznię, błędnie). Następnie zostanie do zamontowana jeszcze tarcza dla św. Wacława i nowa ręka z księgą dla św. Wojciecha. Te prace - tak jest planowane - mają potrwać do wtorku. Pod koniec przyszłego tygodnia miałby się rozpocząć demontaż rusztowania, z którego wieża całkowicie wyjdzie do świąt.

Nowy blask Wieży Zegarowej za 8,2 mln zł

Odnowa tego najwyższego zabytku w historycznym centrum Krakowa to jeden z projektów kluczowych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Koszt prac wyniósł 8,2 mln zł, z czego blisko 6,4 mln zł pokrywa Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Pozostałe środki zapewnia parafia wawelska.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska