https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szopka trydencka w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie [ZDJĘCIA]

Przed Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie stanęła w niedzielę tradycyjna szopka trydencka, którą będzie można nawiedzać do 2 lutego. Betlejemska stajenka została ofiarowana świątyni przez region trydencki w północnych Włoszech.

Piotr Sionko z krakowskiego sanktuarium poinformował, że w szopce o podstawie mierzącej 14 na 8 metrów znajdują się naturalnej wielkości figury przedstawiające scenę Narodzenia Pańskiego. Postawiono ją na placu przed kościołem górnym sanktuarium.

Jak przypomniał, na mocy porozumienia o współpracy regionu trydenckiego ze Stolicą Apostolską naturalnej wielkości szopka trydencka jest wystawiana od kilku lat na placu Świętego Piotra. Przedstawienie wędruje też po świecie: w 2008 roku trafiło do Krakowa, a następnie do L’Aquili (2009), Asyżu (2010), Stambułu (2010) i Betlejem (2011).

W 2008 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Szopek z Tesaro, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, wystawiono najpiękniejsze szopki wykonane przez mistrzów rzemiosła z tego regionu. Z tej okazji metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz odprawił też mszę św., w której wzięło udział wielu pielgrzymów z Trydentu.

Piotr Sionko zaznaczył, że tradycja szopek bożonarodzeniowych jest bardzo mocno zakorzeniona w kulturze regionu trydenckiego, a szczególnie w Tesaro, w dolinie Val di Fiemme. W Tesaro stare szopki bożonarodzeniowe to rodzinne dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Sceny z narodzenia Jezusa Chrystusa, przedstawiane w ten sposób mają wartość tak wielką, że niejednokrotnie zapisuje się je w spadku.

Mistrzowie rzemiosła, pochodzący z Tesaro, zaczęli wykonywanie figurek Matki Boskiej i Dzieciątka Jezus już pod koniec XVIII wieku. Tradycję rzeźbienia w drewnie przynieśli tu prawdopodobnie z Górnej Adygi tzw. segantini, czyli pracownicy weneckich tartaków napędzanych wodą.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Matka polka
"Narzeka się " to nie znaczy ,że coś się sprzedaje ,bo narzeka się na to że świąteczne dni w sklepach już od Wszystkich Świętych. Postawienie szopki w takim miejscu i to przed adwentem jak to nazwać można mnie kojarzy się z komercją no bo szopka jakieś drobne i aniołek śpiewa o miesiąc dłużej.
G
Gość
Podpisujesz się katolik, ale żaden katolik nie dałby takiego wpisu chamskiego, obrażającego wiarę i Kościół. Jeżeli nie zgadzasz się z prezentacją szopki, albo uważasz, że za wcześnie prezentowana można to kulturalnie i innymi słowami wyrazić. Poza tym określenie ,,czarni" zdradza prawdziwe poglądy.
G
Gosc
Gdzie tu masz komercję? Przeczytałaś artykuł? Coś tam sprzedają?
m
m
tradycyjna reakcja ...
R
R
Ale wysyp lewactwa.
m
m
.bylo "Cesarskie ciecie" czy co?

:)))))))
k
katolik
niesamowite. dzis Pierwsza niedziela .Adventus Domini -czekanie na Pana ; w katolicyzmie trwa pare tygodni , a tu juz w Krakowie narodziny czarni pokazuja .bylo "Cesarskie ciecie" czy co?
m
matka polka
Narzeka się na komercję a tu kościół też stawia szopki przed adwentem.
k
katolik-praktykujacy
oglupianie wiernych ! 1PIERWSZEGO Grudnia zaczynamy -katolicy Adwent a tu juz szopka! czarnym poj...sie we lbach ,
A
Anita
Szopka w adwencie.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska