Tatry. Dziewięć osób potrzebowało pomocy TOPR. W tym narciarz, który spadł do Doliny Cichej [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Ewakuacja narciarza z dolegliwościami kardiologicznymi z okolicy Kotła Gąsienicowego.
Ewakuacja narciarza z dolegliwościami kardiologicznymi z okolicy Kotła Gąsienicowego. M. Strączek Helios
Dziewięciu turystów potrzebowało pomocy ratowników TOPR. Przeważały głównie urazy kończyn u narciarzy skiturowych. Tak wyglądał miniony weekend w Tatrach.

Najwięcej pracy ratownicy mieli w sobotę, kiedy to przy użyciu śmigłowca do szpitala przetransportowano skiturowców z Doliny Roztoki, Doliny Chochołowskiej oraz narciarza z dolegliwościami kardiologicznymi z Kotła Gąsienicowego.

W sobotę też odbyła się całonocna wyprawa, kiedy to poszukiwano narciarza skiturowego w okolicy Czerwonych Wierchów. Zgłoszenie na Centralę TOPR dotarło kilka minut po godzinie 18. Wynikało z niego, że dwóch narciarzy wędrowało razem Czerwonym Grzbietem, a ostatni kontakt mieli ze sobą w okolicy Przełęczy Małołąckiej. Jeden z narciarzy nie wrócił na parking - do umówionego miejsca.

- Z centrali TOPR w okolicę Czerwonych Wierchów w kilku grupach wyruszyło 11 ratowników. W trakcie poszukiwań do ratownika dyżurującego na PKL Kasprowy Wierch przed północą dotarł poszukiwany narciarz w towarzystwie słowackiego grotołaza. Okazało się, że Polak po wyjściu na grań spadł do Doliny Cichej, gdzie został odnaleziony przez słowackich grotołazów, będących w okolicy i wyprowadzony na Kasprowy Wierch. Wyprawa zakończyła się około godziny 3 nad ranem - informuje TOPR.

W Tatrach obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego. - Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w godzinach porannych śnieg jest bardzo twardy i zmrożony. W godzinach popołudniowych robi się mokry i przepadający. Miejscami występują głębsze zaspy naniesionego przez wiatr śniegu. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z nawianym śniegiem, gdzie utworzyły się nawisy. Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie. Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, pokrywa śnieżna jest niejednolita, miejscami wystają kamienie i asfalt. Występują również miejsca, gdzie śnieg jest bardzo zmrożony szczególnie w godzinach rannych (zalecamy zabranie raczków oraz kijków, ponieważ jest ślisko), w godzinach popołudniowych śnieg jest grząski - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Na Kalatówkach pojawiły się już pierwsze krokusy. Do pełnego wysypu jednak jeszcze trochę czasu. Wciąż zalega tam sporo śniegu

W Tatrach pojawiły się już pierwsze krokusy. Kwitną na Kalat...

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie