Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

Kontynuacja przeglądu "Krótka historia polskiego kina" to wybitne dzieła twórców, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, działali poza grupami i formacjami artystycznymi. Ich filmy nie dają się prosto zaszufladkować, ale wciąż olśniewają świeżością formy i prawdziwie autorskim wymiarem. W przeglądzie są zarówno odważne eksperymenty formalne, jak i nieoczywiste filmy gatunkowe. Dzieła kultowe i zapomniane arcydzieła. Ale przede wszystkim filmy, które, także dzięki wspaniałej cyfrowej rekonstrukcji, nadają się idealnie do ponownego odkrycia w kinach.
Przegląd "Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni" to polska klasyka filmowa w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza. Każdy film poprzedzony jest krótkim wykładem wideo przygotowanym przez kuratora przeglądu. Kolejny tytuł przeglądu to debiutancki film Andrzeja Żuławskiego "Trzecia część nocy" z 1971 roku, zrealizowany pod opieką artystyczną Andrzeja Wajdy. Pokaz w Kinie Pod Baranami odbędzie się we wtorek, 25 czerwca, o godzinie 18.
Film "Trzecia część nocy" nawiązywał do problematyki i stylu szkoły polskiej, a zarazem gwałtownie ją przekraczał, eskalując okrucieństwo, chaos moralny i naturalistyczne obrazy. Andrzej Żuławski wypracował wyrazisty, konwulsyjny język opowieści o szaleństwie moralnym wojny, która poddaje w wątpliwość sens istnienia czy możliwość porozumienia z Bogiem. Film wypełnia apokaliptyczna atmosfera, podsycana licznymi cytatami z Apokalipsy św. Jana oraz dzieł polskich romantyków (np. poematu Juliusza Słowackiego "Ojciec zadżumionych"). Film odsyła widzów do wojennych doświadczeń Mirosława Żuławskiego, ojca reżysera, a zarazem współscenarzysty filmu.
Kuratorem przeglądu "Krótka historia polskiego kina" i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.