https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Turystyczny rekord wszech czasów w Kopalni Soli w Wieliczce

Jolanta Białek
Na Trasie Górniczej w Wieliczce
Na Trasie Górniczej w Wieliczce Kopalnia Soli Wieliczka
Wielicką Kopalnię Soli odwiedziło w 2018 roku prawie 1,750 miliona osób. Rekordową frekwencję zanotowano także w tężni i uzdrowisku.

Tak wielkiej liczby zwiedzających jak w minionych 12 miesiącach nie było w wielickich podziemiach nigdy wcześniej. Niemal 1 mln 750 tys. turystów to wynik jeszcze lepszy - o ponad 40 tys. zwiedzających - niż było to w roku 2017, który zamknięto także rekordem wszech czasów (1 708 131 gości).

W 2018 roku wędrowali solnymi podziemiami turyści z ponad 170 krajów. Wśród gości z zagranicy najliczniej odwiedzali wielicką kopalnię m.in. Brytyjczycy, Niemcy, Włosi, Hiszpanie, Francuzi. Byli również przybysze z tak egzotycznych rejonów świata jak na przykład Antigua, Barbuda, Mauretania czy Vanuatu.

- Dużym zainteresowaniem cieszyła się także tężnia solankowa, którą odwiedziło w tym roku 195 tys. osób. Ten obiekt sprawdził się po raz drugi także w roli sali koncertowej (odbył się tam kolejny koncert w ramach projektu „WieliczArt” - red.). Tężnia zadebiutowała z sukcesem również w roli lodowiska (w lutym 2018 roku - red) - wylicza Damian Konieczny, prezes zarządu Trasy Turystycznej wielickiej Kopalni Soli.

Szef TT dodaje, że rosnąca frekwencja cieszy, ale też zobowiązuje, dlatego w minionym roku wprowadzano w kopalni zmiany w organizacji i obsłudze ruchu turystycznego, dzięki którym jest „bezpieczniej, efektywniej, bardziej komfortowo”.

W minionych 12 miesiącach z podziemnych turnusów rehabilitacyjno-leczniczych w uzdrowisku wielickiej kopalni skorzystało ponad 3500 kuracjuszy. To 18-krotnie więcej niż 15 lat temu, natomiast ilość płatnych pobytów w sanatorium wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat pięciokrotnie. Połowę takich kuracjuszy stanowili obcokrajowcy: z Ukrainy, Rosji, Izraela, Niemiec, Kanady i Gruzji. Natomiast z noclegów w podziemnym uzdrowisku korzystali obok Polaków, także m.in. grupy z Holandii i Tajwanu.

Rozwija się też naziemna baza uzdrowiska. Od 2018 roku usługi są świadczone dodatkowo również w nowym, wyremontowanym skrzydle „Młyna Solnego” (siedziba sanatorium), gdzie mieszczą się nowoczesne gabinety Ośrodka Rehabilitacji Dziennej oraz poradnia dietetyczna. Obecnie rozbudowywane jest także uzdrowiskowe inhalatorium, a w tym roku mają zostać uruchomione specjalistyczne badania polecane osobom cierpiącym na przewlekły nieżyt nosa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
GOŚĆ
ZWIEDZANIE KOPALNI TO PRZEPYCHANIE GRUP TURYSTÓW BYLE SZYBKO I DO PRZODU.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska