Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie produkujemy ponad 365 tys. ton śmieci rocznie. "Zapełniłyby ponad połowę największego statku świata"

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Fot: Adam Wojnar/Polska_press
Krakowskie MPO w ubiegłym roku odebrało z posesji krakowian ponad 360 tys. ton śmieci. Z tego 191 tys. ton stanowiły śmieci zmieszane, zostawiając w tyle te segregowane. Jak tłumaczy MPO, taka ilość śmieci zajęłaby ponad połowę największego statku świata o pojemności ponad 657 tys. ton.

W Krakowie funkcjonuje pięciopojemnikowy bądź workowy system odbioru odpadów, którym przyporządkowano odpowiednie kolory.

- Do czarnych lub szarych pojemników wrzucamy odpady zmieszane – zatłuszczony papier, zabrudzone folie, ręczniki i chusteczki, papier lakierowany i powleczony folią, pieluchy, szkło stołowe, ceramikę, porcelanę, kryształy, szkło żaroodporne, lustra, mięso, kości i ości. Do żółtego pojemnika lub worka wrzucamy metale i tworzywa sztuczne – plastikowe butelki, worki, reklamówki, opakowania po środkach czystości, drobny złom, styropian. W niebieskim worku lub kuble umieszczamy kartony, worki papierowe, gazety, czasopisma, katalogi, książki, zeszyty. Zielone pojemniki i worki służą nam do segregacji szkła – wrzucamy tu słoiki, butelki czy opakowania po perfumach. Kubły bądź worki w kolorze brązowym posłużą nam z kolei do wrzucenia obierków, resztek jedzenia (bez mięsa i kości) fusów po kawie czy herbacie – mówi Piotr Odorczuk rzecznik MPO.

W 2022 roku zebranych zostało łącznie 365,8 tys. ton odpadów komunalnych z czego odpady zmieszane stanowiły 191,4 tys. ton, a odpady segregowane 174,4 tys. ton. Piotr Odorczuk mówi, że taka ilość śmieci zapełniłaby więcej niż połowę największego statku na świecie.

Wzrosła liczba mieszkańców, zmalała liczba deklaracji
Śmieci odbierane są zarówno z posesji zamieszkanych, jak i nie zamieszkanych, gdzie są gromadzone i dla których zostały złożone stosowne deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obecnie wysokość takiej opłaty jest uiszczana od jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. Ilość mieszkańców wg. deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Krakowa w 2022 r. wyniosła 782,2 tys. osób (z czego ok 401 tys. to właściciele nieruchomości zamieszkiwanych przez mieszkańców zabudowy wielorodzinnej), podczas gdy w 2021 roku było to 767, 4 tys. (w tym 394,4 tys. to właściciele nieruchomości zamieszkiwanych przez mieszkańców zabudowy wielorodzinnej).

W zakresie ilości złożonych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2022 roku było to 58,5 tys. (w tym 39,7 tys. właścicieli nieruchomości zamieszkiwanych przez mieszkańców zabudowy jednorodzinnej), podczas kiedy rok wcześniej takich deklaracji było 61,7 tys., w tym 41,5 właścicieli nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej.

Przeciętny mieszkaniec Krakowa produkuje miesięcznie ok. 38,8 kilograma śmieci.

Gdzie trafiają nasze śmieci i co się z nimi dalej dzieje?
Odbiorem śmieci i ich transportem zajmują się cztery firmy: Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, PreZero Małopolska, REMONDIS Kraków, oraz FCC Polska.

Śmieci segregowane przyjmowane są w dwóch Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK- ach) mieszczących się przy ul. Nowohuckiej 1D w Krakowie („Lamusownia”) oraz przy ul. Krzemienieckiej 40 w Krakowie (PGOW Barycz).

-Miesięcznie do Lamusowni trafia ok. 450-600 ton odpadów. W przypadku składowiska Barycz w 2022 roku składowano tu 6,8 ton, a w 2021 9,5 ton odpadów. Odbiór odpadów medycznych, łatwopalnych nie należy do kompetencji gminy – mówi Piotr Odorczuk

Ponadto, wszystkie śmieci odbierane na terenie Krakowa poddawane są procesowi przetwarzania w odpowiednich instalacjach zlokalizowanych m.in. na terenie składowiska Barycz.

120 pojazdów dziennie zwozi śmieci do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Ekospalarni
Odpady zmieszane komunalne z systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz pozostałości z przetwarzania śmieci nienadających się do wykorzystania w procesach recyklingu MPO zwozi codziennie do Ekospalarni. Trafia tu około 1000 ton śmieci dziennie czyli około 120 pojazdów.

- Ekospalarnia nie posiada i nie może posiadać składowiska odpadów procesowych. Gromadzone są one w specjalnie przygotowanych i zabezpieczonych silosach. Za ich odbiór i właściwe zagospodarowanie, odpowiedzialne są podmioty wyłonione w postępowaniach, legitymujące się odpowiednimi zezwoleniami, działające na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa – mówi Krzysztof Marcinkiewicz, rzecznik Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Ekospalarnia może przekształcić rocznie maksymalnie 245 tys. ton śmieci nienadających się do recyklingu oraz wyprodukować z nich ponad 100 tys. MWh energii elektrycznej i ponad 1 mln GJ energii cieplnej.

Wyzwania
Istotnym wyzwaniem w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi jest sukcesywne wprowadzanie zasad Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (tzw. GOZ). Obligują podmioty zajmujące się gospodarką komunalną do zwiększenia efektywności prowadzonych działań w kierunku zwiększenia ilości odpadów poddawanych procesom recyklingu.

- Jako zadanie własne gmin określono (na lata 2021-2035 i dalsze lata) osiągnięcie poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości co najmniej 35% w 2023 roku, 45% w 2024...60% w 2030 i 65% w 2035 i kolejnych latach. Na świecie nie istnieje infrastruktura, która poradziłaby sobie z takim zadaniem i spełnieniem unijnych wymagań. Wszystkie kraje UE i największe miasta szukają sposobu żeby je spełnić. My stosujemy i posiadamy najnowocześniejsze i najbardziej skuteczne narzędzia w naszych instalacjach – mówi Piotr Odorczuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska