Na terenie Nowego Targu jak na razie nie ma miasteczka wodnego z prawdziwego zdarzenia. Funkcjonuje miejska pływalnia przy Placu Evry, jednak jest to właściwie basen z elementami parku wodnego. Pomysł na miasteczko wodne pojawił się już kilka lat temu – gdy pojawiły się plany wiercenia odwiertu geotermalnego i dociągnięcia wody geotermalnej. Pomysł zakładał, że z gorącej wody skorzystają także baseny.
Teraz, gdy odwiert w Szaflarach jest już niemal na ukończeniu, a miasto Nowy Targ i gmina Szaflary niedługo ogłoszą przetarg na budowę magistrali ciepłowniczej z Szaflar do Nowego Targu, pomysł budowy aquaparku powrócił.
Jak mówi Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu, za inwestycją stoją przedsiębiorcy ze stolicy Podhala. - Miasteczko wodne będzie dla nas dodatkową atrakcją, da nowe miejsca pracy, umożliwi rozwój usług wokół, a także będzie dużym odbiorcą ciepła geotermalnego – mówi burmistrz.
Inwestycja planowana jest na terenach po byłym, zrekultywowanym już wysypisku śmieci w sąsiedztwie zakopianki – na wylocie z miasta w kierunku Szaflar.
Na razie nie wiadomo jak duży ma to być obiekt. Wiadomo za to, że inwestor – spółka AW Inwest, w zarządzie której jest Wiesław Wojas – jeden z najbogatszych nowotarżan – w 2019 roku złożyła wniosek o punktową zmianę w planie zagospodarowania dla terenu, gdzie ma powstać aquapark. Chodzi o zmianę zapisu dotyczącą wysokości obiektów. Na razie plan zakłada wysokość do 17 metrów, tymczasem inwestor wnioskuje o dopuszczenie wysokości 25 metrów.
Od tego czasu niewiele się zmieniło w temacie zmiany planu. Temat wrócił na ostatniej sesji rady miasta. W programie pojawił się projekt uchwały dotyczące zmiany w planie zagospodarowania Nowy Targ 26 (Równie Szaflarska). W uzasadnieniu uchwały zapisano, że „zwiększenie wysokości do 25 metrów ma umożliwić realizację elementów wymuszonych gabarytami lub uwarunkowaniami technicznymi jakie wynikają ze specyfiki funkcji obiektu - np. klatka chodowa, zjeżdżalnie wodne, czy szyb windy”.
Na razie projekt uchwały zmieniającej plan został zdjęcie z porządku obrad. Radni chcą dokładnie przeanalizować wnioskowane zmiany i konsekwencje, jakie mogą one przynieść Nowego Targowi. Choć wielu z nich przyznaje, że miasteczko wodne w mieście byłoby dobrą inwestycją, która pomogłaby ściągnąć do miasta turystów wypoczywających na Podhalu.
Na razie pod Tatrami funkcjonuje sześć basenów termalnych – w Bańskiej Niżnej, Zakopanem, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, a także w Chochołowie.
Najtrudniejsze szlaki w Tatrach. Dla początkujących mogą być...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
