Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka ze smogiem. Alarm dla Wieliczki i powiatu

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Adam Wojnar
Stowarzyszenia ruszają z kampanią „Razem dla czystego powietrza”. Wieliczka zapowiada inwentaryzację pieców w całej gminie i stara się o montaż tu stacji pomiaru jakości powietrza. Straż Miejska kontroluje paleniska ze zdwojoną mocą, a także edukuje mieszkańców

1 proc. - ledwie tylu mieszkańców Krakowa wie o małopolskiej uchwale antysmogowej. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Krakowski Alarm Smogowy, a członkowie utworzonego przed rokiem Wielickiego Alarmu Smogowego nie mają wątpliwości, że gdyby w tej sprawie „przepytać” mieszkańców Wieliczki i powiatu okazałoby się, że ich świadomość w tej kwestii jest równie mała.

- Problem polega nie tylko na tym, że ludzie nie mają wiedzy o tej uchwale, ale i na tym, że sądzą, iż dotyczy ona tylko Krakowa. Tymczasem zapisy tego dokumentu dotyczą całej Małopolski, w tym również Wieliczki. Dlatego spotkaliśmy się w tej sprawie z przedstawicielami wielickiego Urzędu Miasta. Uzyskaliśmy też informację, że Wieliczka zostanie zobligowana przez marszałka województwa do rozesłania mieszkańcom wiadomości o tej uchwale - mówi Anna Bombińska-Domżał z Wielickiego Alarmu Smogowego.

Zaznacza też, że sprawa musi zostać pilnie nagłośniona, bo w Wieliczce i okolicy normy zanieczyszczeń powietrza są przekraczane często nawet o 1000 proc. Właśnie wiedza m.in. o uchwale antysmogowej i konieczności jak najszybszej wymiany kopcących pieców, będzie szerzona podczas kampanii „Razem dla czystego powietrza”, prowadzonej wspólnie przez Alarmy Smogowe z Krakowa i okolicznych gmin. Są już pierwsze plany związane z tą akcją w Wieliczce.

Usuwa aż wszystkie pięć szkodliwych dla zdrowia substancji! Unikajcie jej nadmiernego podlewania.

Walcz ze smogiem i kup do domu rośliny antysmogowe! Oto rośl...

Tego, że mieszkańcy mają niewielką wiedzę o tym, czym nie należy palić w piecu i o antysmogowej uchwale, doświadczyli wielokrotnie miejscy strażnicy. - Świadomość osób starszych w tym względzie jest zazwyczaj praktycznie żadna, nieco lepiej jest wśród młodych, ale też nie zawsze.

Wiele osób pali miałem czy mokrym drewnem, a gdy tłumaczymy im, że tego nie wolno robić, są zaskoczeni. Zwykle słyszymy, że „palą tym od zawsze” i trudno im zrozumieć, że teraz już nie mogą tego robić. Zdarzają się też kłopoty, gdy prosimy o okazanie faktury na zakup opału, nie wszyscy mieszkańcy uważają, że mamy prawo tego od nich wymagać - opowiada Kazimierz Hankus, komendant wielickiej Straży Miejskiej.

W 2018 r. wieliccy strażnicy sprawdzili 317 domowych palenisk. Interweniowali też 239 razy w sytuacjach, gdy mieszkańcy palili zabronione materiały na posesjach. Nałożono siedem mandatów, osiem spraw skierowano do sądu. Było wiele pouczeń i wyjaśnień, czym nie wolno palić w piecach. W ocenie SM taka edukacja w wielu przypadkach przyniosła dobry efekt.

Od początku stycznia przeprowadzono 70 kontroli pieców, w tym pięć z użyciem urządzenia do pomiaru wilgotności drewna, którym SM dysponuje od tygodnia. W jednym przypadku okazało się, że trafiające do pieca drewno jest zbyt mokre: jego wilgotność przekraczała 30 proc., podczas gdy norma to do 20 proc. Do Wieliczki przyjechały już także próbówki do pobierania popiołu z palenisk. Kontrole w wykorzystaniem tego sprzętu rozpoczną się w najbliższych dniach.

Magdalena Golonka z Urzędu Miasta mówi, że informacje o uchwale antysmogowej trafią do mieszkańców prawdopodobnie razem z ankietą dotyczącą inwentaryzacji źródeł ciepła. - Ankiety będziemy rozsyłać w najbliższych dniach. Chcemy ustalić rzeczywistą liczbę starych pieców w gminie (dane szacunkowe to 16 tys. - red.), by móc określić, gdzie sytuacja jest najgorsza i zintensyfikować tam wymianę pieców - powiedziała nam urzędniczka.

Wieliczka złożyła też wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o montaż tu stacji pomiaru jakości powietrza. W ostatnim czasie zlikwidowano takie urządzenie w Kurdwanowie, więc teraz brak oficjalnych takich badań nawet dla okolic Wieliczki (a tylko pomiary WFOŚ uprawniają np. do ogłoszenia alarmu smogowego, bo wskazania pyłomierzy Airly już nie). - Staramy się także o uruchomienie w Wieliczce punktu informacyjnego dla osób chcących skorzystać z rządowego programu „Czyste Powietrze” - mówi Magdalena Golonka.

Natomiast w ramach kampanii „Razem dla czystego powietrza” pojawią się w Wieliczce m.in. antysmogowe banery. - Zachęcamy także mieszkańców, aby podpisywali się pod petycją do władz gmin metropolii krakowskiej (podpisy są zbierane m.in. na fanpage’u Wielickiego Alarmu Smogowego - red.), by zitensyfikowały one działania na rzecz ochrony powietrza - mówi Anna Bombińska-Domżał.

Najważniejsze zapisy uchwały antysmogowej

1 lipca 2017 - od tej daty obowiązuje w całej Małopolsce zakaz stosowania mułów, flotów węglowych i węgla, który zawiera powyżej 15 proc. drobnego ziarna (0-3 mm). Nie wolno również spalać drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc. Oznacza to, że drewno przed spaleniem powinno być suszone co najmniej dwa sezony. Ponadto w nowych, a także remontowanych domach można instalować wyłącznie kotły spełniające wymogi ekoprojektu (emisja pyłów do 40 mg na m sześc.)

1 stycznia 2023 - wejdzie wtedy w życie całkowity zakaz używania tzw. kopciuchów: bezklasowych kotłów na węgiel lub drewno. Trzeba je wymienić najdalej do końca grudnia 2022 roku.

1 stycznia 2027 - od tego terminu nie wolno będzie już użytkować pieców klasy 3 i 4. Takie kotły muszą zostać wymienione do końca grudnia 2026 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Walka ze smogiem. Alarm dla Wieliczki i powiatu - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska