- Dziennikarze pytają mnie, czy "Czerwona parasolka" jest cennym obrazem. Odpowiadam z pełną świadomością, że nie, bo jest dziełem bezcennym - mówi żartobliwie Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, zadowolona z właśnie dokonanej transakcji. Józef Mehoffer namalował obraz w 1917 r. w swoim dworku w podwielickiej Jankówce. W sielankowej scenerii ogrodu artysta sportretował, oczywiście pod czerwoną parasolką, swoją żonę Jadwigę. Była ona jego modelką i muzą.
Krakowski aktor zagra Lecha Wałęsę?
Motyw ogrodu był jednym z najczęściej wykorzystywanych przez mistrza młodopolskiego malarstwa. Stanowił dla niego źródło inspiracji, nabierał magicznych i mistycznych znaczeń. Między innymi z tych względów Jadwiga i Józef Mehofferowie w 1908 r. zdecydowali się na zakup dworku w Jankówce, z którego otwierał się widok na południowy Beskid i Tatry. Było to dla nich miejsce wyjątkowe - jak podkreślał sam malarz - miejsce artystycznej idylli. Siedemnastowieczny modrzewiowy dwór odwiedzali też chętnie krewni i przyjaciele Mehofferów. Byli wśród nich aktor Ludwik Solski, znakomity dramaturg Karol Hubert Rostworowski i historyk sztuki Karol Estreicher.
Po 10 latach Mehofferowie zostali jednak zmuszeni do sprzedaży dworku, a "Czerwona parasolka", namalowana w roku jego sprzedaży, stała się niejako pożegnaniem z miejscem, w którym rodzina malarza przeżyła szczęśliwe chwile, a sam artysta doznał wielu twórczych iluminacji. Ten weekend w Domu Mehoffera zostanie poświęcony zakupionemu właśnie obrazowi. To doskonała okazja, by "Czerwoną parasolkę" obejrzeć w towarzystwie innych dzieł artysty, portretów i pejzaży. Widzów oprowadzać po wystawie będą specjaliści. W sobotę i w niedzielę w ramach akcji promocyjnej zaplanowano także wykłady (godz. 12) i warsztaty dla dzieci (godz. 10).
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: W Małopolsce kradnie się najchętniej niemieckie auta
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Korki w Krakowie - sprawdź mapę na żywo