FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

- Cracovia jest w naszym zainteresowaniu od wielu lat, od momentu, w którym udało się - w ostatniej chwili być może - wykupić ten budynek z rąk deweloperów i uchronić Kraków przed kolejną galerią handlową, bo tak planowano
- zaznaczył wicepremier Piotr Gliński.
Przypomnijmy, modernistyczny budynek dawnego Hotelu Cracovia wraz z działką stał się własnością Muzeum Narodowego w Krakowie w 2016 roku. W częściowo wpisanym do rejestru zabytków obiekcie powstanie Muzeum Architektury i Dizajnu - nowoczesne centrum edukacyjno-wystawiennicze, a pomiędzy nim i Gmachem Głównym MNK - nowa przestrzeń publiczna. Remont budynku i utworzenie nowego oddziału muzeum to priorytet nowych władz MNK - podkreśla od początku swojej kadencji dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski.
Minister Gliński, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, powiedział, że w Cracovii cały czas trwają prace w obszarze koncepcji merytorycznej i architektoniczno-konserwatorskiej, a w przyszłym roku, najprawdopodobniej, rozpoczną się także prace budowlane, choć, jak podkreślił Gliński, nie jest to łatwa sprawa, m.in. ze względu na prawa autorskie dotyczące projektu budynku.
- Będziemy musieli zrobić tam duże przekształcenia wewnętrzne, natomiast na zewnątrz zachowana będzie forma elewacji i te fragmenty, które podlegają nadzorowi konserwatorskiemu: mozaiki, schody i kilka fragmentów konstrukcyjnych. Cała reszta będzie przekształcona, żeby zbudować nowoczesną część muzealną, która będzie obejmowała m.in. sale edukacyjne, wystawiennicze. Cały czas przygotowujemy ten projekt, ale jest on jedyny w swoim rodzaju, więc nie jest łatwy - podkreślił Piotr Gliński.
Ze względu na bardzo zły stan techniczny gmach dawnego Hotelu Cracovia czeka nie tylko gruntowny remont, w tym całkowita wymiana substancji budowlanej w zakresie, na jaki pozwala wpis konserwatorski, ale też adaptacja budynku do celów muzealnych. W efekcie ma powstać nowoczesny budynek ze wszystkimi współczesnymi wymogami związanymi, m.in. ze zużyciem energii, terenami zielonymi czy publiczną dostępnością.
Koszt remontu i modernizacji budynku oraz przystosowania go do potrzeb muzealnych to kwota ok. 425 mln zł.
- Z Krajowego Plan Odbudowy zyskujemy 200 mln złotych na budowę centrum kompetencji przemysłów kreatywnych, w ramach Muzeum Architektury i Dizajnu. Druga część, ponad 200 mln zł, będzie pochodziła z budżetu państwa i będzie dopełnieniem całej inwestycji - zapowiedział wicepremier.
Prace nad odnowieniem Cracovii i przystosowaniem budynku do celów muzealnych trwają od wielu lat, są to prace koncepcyjne oraz dotyczące dokumentacji przedprojektowej. W grudniu ubiegłego roku ukończono kompleksową ekspertyzę konstrukcyjno-budowlaną dotycząca oceny możliwości adaptacji układu nośnego budynku do potrzeb muzealnych. Kilka miesięcy temu wicepremier Gliński zapowiedział, że pierwsi zwiedzający mają szanse pojawić się w Muzeum Architektury i Dizajnu w dawnym Hotelu Cracovia za pięć lat.