Widziane z Wawelu: Smutna setna rocznica niepodległości

  Widziane z Wawelu: Smutna setna rocznica niepodległości

  bp Tadeusz Pieronek

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Widziane z Wawelu: Smutna setna rocznica niepodległości

  ©Wojciech Matusik

  Współczesnym Polakom, zwłaszcza tym, którzy nie pamiętają, bo nie mogą pamiętać Polski, tej z czasów niemieckiej okupacji i tej zniewolonej przez komunistyczny Związek Radziecki, trudno jest wyobrazić sobie, jak wygląda życie ludzi, którym usiłowano odebrać godność, wolność, tożsamość narodową i religijną, których traktowano jako podludzi, zdolnych tylko do niewolniczej pracy, odcinanych od ich wiekowego dziedzictwa, historii, kultury, obyczajów, języka.
  Widziane z Wawelu: Smutna setna rocznica niepodległości

  ©Wojciech Matusik

  Tym pokoleniom Polaków, którzy przeżyli wojnę i lata komunistycznej indoktrynacji, stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości smakuje lepiej, bo niepodległość jest jak zdrowie, trzeba o nią dbać, a nie czekać na jej utratę, by się o tym przekonać.

  Warto może posłużyć się w tym przypadku fraszką Jana Kochanowskiego, który o zdrowiu mówi tak: ,,Ślachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz. Tam człowiek prawie widzi na jawie i sam to powie, że nic nad zdrowie”.

  Niepodległość państwa otwiera możliwość zdrowego klimatu, w którym uznawana jest godność, gwarantowana wolność i prawa człowieka. Jest ona jak w życiu osoby ludzkiej koniecznym krwioobiegiem, dostarczającym wszystkim i każdemu obywatelowi, całemu narodowi, optymalnych warunków rozwoju.

  Polska nie miała przez wiele lat, nawet w tym okresie ostatniego stulecia, ani wolności, ani niepodległości, ale na szczęście jej obywatele, mimo wielkich przeszkód, byli zdolni zachować pamięć o tym, kim byli i na co było ich stać, by krok po kroku zmierzać do odzyskania tych wartości, które kształtowały ich przeszłość i wzywały do zrywów, także militarnych, aby przywrócić Polsce niepodległość.

  Polska trafiła po I wojnie światowej na szczęśliwy moment, w którym otwarła się możliwość powrotu Polski na mapę Europy. Był to owoc dziesiątków lat kształtowania świadomości, bez której ta wizja nie mogłaby się spełnić. Polacy nigdy nie wyrzekli się polskości i wreszcie się jej doczekali. Kogo, obok starań Polaków, można wskazać jako zwolenników przywrócenia Polsce niepodległości?

  Niewątpliwie byli to polscy patrioci, którzy zawsze nosili niepodległość w sercu, a także mądrzy politycy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, którzy dostrzegli, że Polska musi wrócić i odzyskać na mapie Europy swoją rolę w układzie europejskim i światowym. To tacy ludzie, jak prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson, artysta Ignacy Paderewski i im podobni zatroszczyli się o niepodległość Polski w 1918 r.

  Niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Jej utrzymanie wymaga mądrości rządzących i wszystkich obywateli. Nie wolno jej używać dla jednych, przeciwko innym, bo tak rozdarta nie służy nikomu. To bardzo smutna wiadomość, że ani prezydent, ani premier nie wezmą udziału w marszu niepodległości, bo nie potrafili zapanować nad grupą samozwańczych właścicieli Polski. Taka gra może być niebezpieczna, a z całą pewnością nie będzie to radosne wydarzenie, które jednak Polsce się należy na setną rocznicę jej niepodległości.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WOLNOSC

  Vald (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  -PATRIOTYZM- i Pojecie WOLNOSCI nie powinno sie
  Kojarzyc z jakakolwiek wdziecznoscia dla AMERYKI
  Amerykanie maja takie samo pragnienie odzyskania
  NIEPODLEGLOSCI jak wiele Uciemiezonych...rozwiń całość

  -PATRIOTYZM- i Pojecie WOLNOSCI nie powinno sie
  Kojarzyc z jakakolwiek wdziecznoscia dla AMERYKI
  Amerykanie maja takie samo pragnienie odzyskania
  NIEPODLEGLOSCI jak wiele Uciemiezonych Narodow
  PARADOX....? Zapytajcie Przecietnego Amefykaninazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pobobolszewicka hipokryzja

  mikołaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  piorunkowy komentarz nieaktualny.prezydent i premier nie wezmą udziału w marszu narodowców.od godz 15tej będzie marsz państwowy,co go piorunek nie dostrzega

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo