Barwny smoczy korowód na ulicach miasta i wybory tego najpiękniejszego, a także wieczorne smocze widowisko nad Wisłą to już krakowska tradycja. W tym roku organizowana przez Teatr Groteska Wielka Parada Smoków odbędzie się 8 i 9 czerwca. Smoki przygotowane przez szkoły, przedszkola i domy kultury, jak zawsze, przeparadują ulicami miasta. Chętni do udziału w tym widowisku mogą się zgłaszać do 19 kwietnia. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Smoki bajek, baśni i powieści”.
Wielka Parada Smoków odbędzie się po raz 23. Widowiskowy przemarsz smoków wymyślił i przez lata realizował Adolf Weltschek, były dyrektor Teatru Groteska. To pierwsza edycja Wielkiej Parady Smoków, która przygotuje zespół teatru z Karolem Suszczyńskim na czele.
Wraz z objęciem przez nowego dyrektora Teatru Groteska magistrat podjął decyzję o odłączeniu od teatru wydarzenia towarzyszącego od dwóch dekad Wielkiej Paradzie Smoków - Smoczego Widowiska w zakolu Wisły. W tym roku wydarzenie miało przygotować Krakowskie Biuro Festiwalowe, planowano, by połączyć smoczą imprezę z Wiankami.
Bardzo żywo na ten pomysł zareagowali mieszkańcy, którzy lubianą imprezę chcieli widzieć w dotychczasowym wydaniu. Ostatecznie więc magistrat zdecydował, by smocze widowisko powróciło do Teatru Groteska. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, będzie więc zwyczajowo towarzyszyło Wielkiej Paradzie Smoków.
- Wiele osób stanęło w obronie smoków. To tak bardzo lubiane widowisko, że mimo zmian organizacyjnych zdecydowano o zachowaniu kształtu tego wydarzenia - wyjaśnia Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Janka Majchrowskiego.
- Dla mnie to dzień radości i triumfu, ponieważ to wydarzenie utożsamiane jest z naszą instytucją – mówi Karol Suszczyński, dyrektor Teatru Groteska. - Decyzja o tym, że wydarzenia zorganizuje Teatr Groteska zapadła przed kilkoma dniami, czyli dość późno, nie sposób wyprodukować imprezy masowej w tak krótkim czasie. W związku z tym postanowiliśmy powtórzyć format zeszłorocznych wydarzeń.
Jak zawsze, największą atrakcją będą ogromne latające smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów i współpracowników Teatru Groteska. Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle to gromadzący rokrocznie pokaz pirotechniki, zaskakującej oprawy świetlnej i laserowej, gigantycznych kurtyn wodnych i pięknej muzyki, ściągający co roku pod Wawel tłumy mieszkańców i turystów. Od kilku lat widowisko ma proekologiczną formułę, podobnie będzie i w tym roku.
Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?
