Informacje dla wiernych
- Mszy św. z obrzędem beatyfikacji o godz. 11.00 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
- Eucharystię poprzedzi modlitewne czuwanie, które rozpocznie się w bazylice o godz. 10.00.
- Bezpłatne karty wstępu rozprowadzone będą za pośrednictwem Księży Dziekanów do wszystkich parafii Archidiecezji Krakowskiej. Dotrą również do tych miejsc spoza diecezji, które wcześniej wyraziły chęć uczestnictwa w beatyfikacji.
- W czasie uroczystości beatyfikacyjnych funkcjonować będzie podział na 3 sektory: Bazylika, Sektor 0 oraz Błonia.
- Błonia przed bazylikąbędą sektorem otwartym, gdzie obowiązywać będzie wstęp bez ograniczeń.
- Na błoniach obok bazyliki zostaną ustawione dwa telebimy, na których będzie transmitowana Msza św.
- Sektor 0 znajdować będzie się przed wejściem głównym do bazyliki.
- Możliwość wejścia do bazyliki Bożego Miłosierdzia oraz do sektora 0 będzie od godz. 9.00 do godz. 10.00. Po tej godzinie skorzystać można będzie jedynie z sektorana błoniach przed świątynią.
- Parkingi dostępne będą przy ul. Tadeusza Motarskiego, a także przy Sanktuarium św. Jana Pawła II.
- Dojście na błonia będzie możliwe od parkingu przy ul. Tadeusza Motarskiego aleją Adolfa Hyły, a także przez Most Miłosierdzia od Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz od stacji PKP przez dziedziniec klasztorny.
- Możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty będzie w konfesjonałach na terenie zadaszonym przed bazyliką dolną.
Informacje dla kapłanów
- Miejsce przygotowania Księży do liturgii: aula św. Jana Pawła II obok Bazyliki Bożego Miłosierdzia.
- Prosimy o zabranie swoich alb i stuł. Księży Archidiecezji Krakowskiej prosimy, aby były to stuły przygotowane z okazji Kongresu Eucharystycznego.
- Księża ubrani w szaty liturgiczne proszeni są o zajmowanie miejsc przeznaczonych dla koncelebransów w bazylice wskazanych przez porządkowych.
- Komunia święta dla koncelebransów będzie podana przez diakonów w sektorach zajmowanych przez Księży podczas liturgii.
- Dla usprawnienia i dobrego przeżycia uroczystości prosimy o stosowanie się do wskazań wszelkich służb porządkowych.
Ksiądz Michał Rapacz - męczennik z Płok
Ksiądz Michał Rapacz, który zostanie wyniesiony na ołtarze, to męczennik czasów komunizmu i kapłan Archidiecezji Krakowskiej. Urodzony w Tenczynie w 1904 roku, ksiądz Rapacz posługiwał w Rajczy koło Żywca i w Płokach koło Trzebini. Został zamordowany przez komunistyczną bojówkę w nocy z 11 na 12 maja 1946 r. w lesie, około kilometra od budynku kościoła. Pierwotnie spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Lubniu. W 1980 r. doczesne szczątki ks. Rapacza zostały po raz pierwszy ekshumowane, a następnie przeniesione i złożone w przygotowanym grobie przy kościele parafialnego w Płokach, gdzie był proboszczem. 12 maja każdego roku przybywają tam pielgrzymki.

Wideo