– Chcę, aby każdy mieszkaniec Krakowa czuł się dobrze zaopiekowany i wysłuchany – mówi prof. Andrzej Kulig, kandydat na prezydenta Krakowa. Dlatego ma w planach wielki program inwestycyjny wyrównywania różnic w mieście, poprawę komfortu życia, więcej zieleni, nowe żłobki i szkoły, budowę metra, rozbudowę sieci tramwajowej i nowe linie autobusowe.
– Jako prezydent po pierwsze będę dbał o to, byśmy żyli w bezpiecznym, czystym, zielonym i dobrze zaplanowanym mieście, ze sprawnie działającą administracją – zapewnia Andrzej Kulig.
– Po drugie, sprawię, żeby każdy, bez względu na to, czy mieszka w centrum czy na obrzeżach Krakowa miał dostęp do komunikacji miejskiej, placówek oświaty, kultury i obiektów sportowych. Po trzecie, ludzie zawsze będą dla mnie na pierwszym miejscu. Zadbam o potrzeby krakowian, szczególnie tych najsłabszych: seniorów, osób z niepełnosprawnościami, dzieci i młodzieży. I po czwarte zadbam nie tylko o utrzymanie w Krakowie wielkich korporacji dających pracę tysiącom ludzi, ale też wesprę początkujących przedsiębiorców i zadbam o krakowskich rzemieślników. A przede wszystkim obiecuję, że jako prezydent zawsze każdego wysłucham i będę tak jak do tej pory blisko krakowian - dodaje kandydat na prezydenta Krakowa.
Podkreśla również, że jego program wyborczy nie jest efektem debat uniwersyteckich, nie powstał w „bańce” ludzi prezentujących takie same poglądy, czy taki sam styl życia.
– Słuchałem mieszkańców – starszych, młodych, zamożnych i biedniejszych, świetnie sobie radzących i tych wymagających wsparcia. Z tych rozmów wyniosłem przekonanie, że to krakowianie wiedzą najlepiej czego im trzeba, wspólnie możemy rozwiązać wiele problemów, bo kompromisy są osiągalne i najważniejsze… nikt nie jest nieomylny, ani urzędnik, ani profesor, warto słuchać innych i korzystać z ich doświadczenia i pomysłów – przyznaje Andrzej Kulig.
Na pierwszy wyborczy briefing wybrał swój sztab wyborczy, który mieści się w budynku Krakowskiego Dworu Kapitulnego z 1614 roku przy. ul. Dworskiej.
– To miejsce symboliczne – tutaj stare spotyka się z nowym. Zabytkowy dwór w otoczeniu nowoczesnych bloków i biurowców, pokazuje jak powinniśmy myśleć o mieście. Doceniać i szanować przeszłość, bo przecież w Krakowie jest ona szczególnie ważna, ale nie wolno nam stać się skansenem – musimy wspólnie rozwijać się i dążyć do coraz lepszego, wygodniejszego życia - zaznacza Andrzej Kulig.
Komitet wyborczy prof. Kuliga został zarejestrowany pod nazwą KWW Andrzeja Kuliga „Ku przyszłości”.
– Takie jest także moje hasło wyborcze - mimo, że wiele osób, w tym media widziałyby mnie w roli kontynuatora dotychczasowej polityki miasta, to nie od dziś wiadomo, że mam swoje zdanie, swoje pomysły i potrafię je skutecznie wprowadzać w życie - podkreśla Andrzej Kulig.
– Tę całą moją wiedzę i doświadczenie zawodowe mogę wykorzystać, by wprowadzić w życie oczekiwane przez krakowian zmiany. Razem możemy iść „Ku przyszłości”. A także „Ku ludziom”, „Ku wygodzie”, „Ku lokalności” i „Ku gospodarce”. Zapraszam do współpracy wszystkich, którzy chcą budować przyszłość Krakowa - zachęca Andrzej Kulig.
Swojego poparcia dla kandydatury prof. Andrzeja Kuliga udzielili m.in. obecni na briefingu: prof. Jacek Dubiel, prof. Jacek Legutko, prof. Stanisław Bartuś, prof. Ryszard Tadeusiewicz, a także przedstawiciele młodego pokolenia mieszkańców: Agnieszka, Natalia i Filip.
Którzy radni będą kandydowali z KWW Andrzeja Kuliga? Póki co pozostaje to jeszcze tajemnicą: - Jest ich bardzo wielu i dlatego będziemy spotykać się z każdą grupą radnych w okręgu wyborczym, w którym będą kandydowali. Są to zarówno obecni radni miejscy jak i dzielnicowi, ale także osoby, które funkcjonują bardzo blisko mieszkańców i są im bliscy z różnych powodów, dlatego nie ujawniam dzisiaj tej tajemnicy - podsumował prof. Kulig.
Wiele ważnych akcji dla miasta
- W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy zatrważające dane dotyczące kondycji psychicznej dzieci i młodzieży krakowskich szkół. Będziemy chcieli spotkać się zarówno z rodzicami, nauczycielami jak i dziećmi tych szkół, bo muszę powiedzieć, że to są dane, które wymagają szybkich działań. Okazuje się, że 60 proc. dzieci miało myśli depresyjne, a 10 proc. miało także myśli samobójcze. To jest naprawdę poważny problem i musimy się z nim zmierzyć - zwraca uwagę na jeden z najbardziej aktualnych problemów najmłodszych mieszkańców Krakowa - Andrzej Kulig.
Kandydat na prezydenta miasta podkreśla również, że przyszedł czas by skupić się na obrzeżasz Krakowa: - To bardzo ważny element naszego miasta. Żyjąc bardzo często w centrum nie trafiamy do takich miejscowości, które jeszcze kiedyś były wsiami jak chociażby Kościelniki czy Wolica. Zatrzymujemy się najdalej na Mogile, a tymczasem tam rzeczywiście jest jakby inne miasto, miasto kategorii "B", a my byśmy chcieli, żeby wszędzie to miasto miało kategorię "A" i żeby wszyscy mieli prawo do prostych dróg i chodników, miejsc kultury, żłobków, przedszkoli i szkół.
Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

- Gdzie są najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania w Krakowie? Ranking dzielnic 2024
- Najpiękniejsze pary z krakowskich studniówek! To one przyciągały wzrok
- Pistacjowe croissanty robią furorę w internecie! Gdzie można je zjeść w Krakowie?
- Zimowe wycieczki w Tatry z dziećmi. Zobaczcie łatwe i przyjemne szlaki w górach