Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024 w Zakopanem. Łukasz Filipowicz odsłonił karty. Mówi co chce zrobić, gdy zostanie burmistrzem Zakopanego

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Spotkanie wyborcze Łukasza Filipowicza
Spotkanie wyborcze Łukasza Filipowicza Łukasz Bobek
Łukasz Filipowicz – ostatni z kandydatów na burmistrza Zakopanego odkrywa karty. Spotkał się z mieszkańcami, zaprezentował swoich współpracowników i program. I polały się gorzkie słowa w kierunku obecnie rządzących Zakopanem.

Łukasz Filipowicz choć jako pierwszy oficjalnej zadeklarował, że będzie kandydował na stanowisko burmistrza i jak na razie jako jedyny wiesza swoje plakaty w mieście, dotąd ograniczał swoją kampanię głównie do treści publikowanych w kanałach społecznościowych. W czwartek w spotkał się z mieszkańcami. Wraz z nim w spotkaniu uczestniczyli ci, którzy stworzyli wspólnie komitet wyborczy „Przyjazne Zakopane” – radni Bartłomiej Bryjak, Stanisław Karp i Grzegorz Jóźkiewicz.

- Przyjazne Zakopane to jedyny komitet, który nie jest uwiązany z żadną partią polityczną. To nas odróżnia od innych kandydatów na burmistrza tego miasta. Nikt nad nami nie stoi – mówił Filipowicz.

Drogi, fotowoltaika, żłobek

Podstawą programu wyborczego Filipowicza są m.in. inwestycje w drogi i parkingi, w kwestii ochrony środowiska to m.in. większy nacisk na rozwój geotermii, czy fotowoltaiki na miejskich budynkach.

W sprawie rozwoju geotermii głos zabrał także radny Stanisław Karp. - Przedstawiłem kilkadziesiąt wniosków Geotermii Podhalańskiej od ludzi chętnych na przyłącz z jednej ulicy. Tam usłyszałem, że moc cieplna została zarezerwowana już dla jednego dużego odbiorcy, że nie zostaną podłączeni. Na ul. Karłowicza z kolei moc cieplna jest, ale są też przepychanki o przeprowadzenie kilkuset metrów podłącza wzdłuż chodnika. Tak nie może być – mówił.

Łukasz Filipowicz zapowiedział stworzenie miejskiego klubu sportowego, budowę miasteczka komunikacyjnego czy placu zabaw – jak to zapowiedział – z prawdziwego zdarzenia.

- Inwestycje w rodzimą kulturę, zabytki. Edukacja regionalna w szkołach, przedszkolach. Chcemy zadbać o wizerunek miasta. Zakopiańskie Centrum Kultury wydaje rocznie ok. 4,5 mln zł, a tymczasem jako Zakopane mamy bardzo zły PR, dużo do zrobienia. Korki i paragony grozy są nie tylko w Zakopanem – dodał.

Podobnie jak Agnieszka Nowak-Gąsienica, obecna wiceburmistrz Zakopanego a zarazem kandydata na burmistrza z listy Prawa i Sprawiedliwości – zapowiada budowę żłobka. Mówiąc to wbił przysłowiową szpilę w dotychczas rządzących. - Obecna władza rządzi 9 lat, teraz sobie przypomnieli o tym. Żłobek będzie, ale dlatego, że my go zrobimy – mówił.

Zapowiada także stworzenie społecznego ciała doradczego stworzonego z mieszkańców miasta zajmujących się różnymi profesjami. - By raz na jakiś czas przedyskutować z nimi różne tematy dotyczące miasta – mówił.

Zapowiada audyt urzędu i spółek

W trakcie spotkania Filipowicz mówił także, że w razie wygranej, będzie chciał zbadać sposób zarządzania spółkami miejskimi. Wskazał tutaj m.in. na spółkę Polskie Tatry, która posiada kilka ośrodków wypoczynkowych w centrum miasta. - A wychodzi zaledwie na zero – dodał.

Chce weryfikować sposób przyznawania mieszkań socjalnych, czy komunalnych. - Bo do tej pory przydział ten następował bardziej po kluczy koleżeńskim – stwierdził.

Zreformować chce także straż miejską, która w obecnej formie – jego zdaniem – jest mało użyteczna. To stwierdzenie padło po pytaniach od mieszkańców, jak chce zrobić porządek z grupami Romów grającymi na Krupówkach, czy z dzikim handlem na deptaku.

Wydatki urzędników

W trakcie spotkania wyborczego radni skupieni wokół Filipowicza mówili także, że trzeba zweryfikować wydatki urzędników – m.in. na wyjazdy służbowe. Padło nawet stwierdzenie, że jedna z agend urzędu miasta miała wydać tysiące złotych na markowe ciuchy dla grupy pracowników.

- Są też wydarzenia, które są bardzo drogie. Np. otwieranie sezonu letniego i zimowego w Zakopanem i Sopocie. Średnia wydatków na to zadanie to 350 tys. zł rocznie z budżetu naszego miasta – wskazywał radny Stanisław Karp.

Inni kandydaci na burmistrza

W tegorocznych wyborach o stanowisko burmistrza Zakopanego będą ubiegać się także Mariusz Koperski z komitetu wyborczego Dla Podhala, który jest wspieramy przez Koalicję Obywatelską. Koperski jest sekretarzem w urzędzie gminy Kościelisko. Pełnił funkcję wiceburmistrza Zakopanego za czasów rządów Janusza Majchra.

Kandyduje także Agnieszka Nowak-Gąsienica - dotychczasowa wiceburmistrz miasta. Startuje ona z komitetu Prawa i Sprawiedliwości.

***

Zapytaliśmy urząd miasta w Zakopanem o wydatki na wyjazdy służbowe i ubrania dla urzędników. Czekamy na odpowiedź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska