- Właśnie zaczyna się w Krakowie ten ciężki okres, gdy przez 1/3 roku oddychamy złym powietrzem o przekroczonych normach. Mimo 16 lat rządów Jacka Majchrowskiego, ten problem wciąż istnieje – mówiła w poniedziałek Małgorzata Wassermann.
- Podejmowane przez Majchrowskiego działania wciąż nie przynoszą pożądanego efektu, nadeszła więc pora, by to zmienić. Dlatego zaprosiłam do Krakowa specjalistów, którzy mają pomysły na to, jak szybciej i skuteczniej zniwelować smog i jego skutki w mieście – zapowiedziała Wassermann, przedstawiając Piotra Woźnego, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze oraz Pawła Ciećko, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
- Jeżeli zostanę prezydentem Krakowa, powołam wiceprezydenta z szerokimi uprawnieniami do walki ze smogiem – zapowiedziała Wassermann, zwracając uwagę na to, że dotychczasowy Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza nie posiada ani budżetu, ani zespołu, i tak naprawdę może tylko doradzać prezydentowi, a nie realnie pomagać mieszkańcom.
Rzecznik osób niepełnosprawnych
Z kolei Konrad Berkowicz zaprezentował konkretnego już kandydata na stanowisko rzecznika osób niepełnosprawnych. Miałby nim zostać startujący do Rady Miasta Tomasz Trzajna – niewidomy fizjoterapeuta i przedsiębiorca.
- Problemami osób niepełnosprawnych powinni zająć się sami zainteresowani, czyli niepełnosprawni. Nikt nie rozumie bardziej potrzeb osób niepełnosprawnych, niż oni sami i w związku z tym obiecuję, że gdy zostanę Prezydentem Krakowa powołam Tomka Trzajnę na rzecznika ds. osób niepełnosprawnych, który jako osoba niewidoma wie najlepiej co powinno zostać zrobione w tej kwestii – mówił Konrad Berkowicz.
- Mamy w Krakowie nowoczesny tabor tramwajowy i autobusowy w większości wyposażony w zapowiadanie przystanków. Niestety, nagminną praktyką jest wyłączanie lub wyciszania tej funkcji, co należy zmienić - stwierdził Tomasz Trzajna. - Należy zwrócić uwagę władz miasta oraz straży miejskiej na zastawianie ulic, ale nie samochodami, a słupkami czy nie przyciętymi krzewami których osoby niewidome nie są w stanie skutecznie ominąć. Jedna z ważniejszych kwestii jest dostosowanie dużych punktów przesiadkowych jak przystanek Teatr Bagatela, Rondo Kocmyrzowskie czy Rondo Mogilskie. Karygodnym przykładem niemocy urzędników jest dworzec główny, którego wykonanie był rzekomo konsultowany z osobami znającymi się na niepełnosprawnościach. Efekt jest taki, że osoba niewiadoma nie jest w stanie sama sprawnie poruszać się po nim - przekonywał Trzajna.
- Jeżeli zostanę powołany na rzecznika ds. osób niepełnosprawnych, będę zabiegał o przeprowadzenie szkoleń oraz kolportaż materiałów szkoleniowych wśród urzędników - powiedział Trzajna.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Zmiany w ordynacji wyborczej