Urban Lab ma być motorem napędowym dla lokalnych inicjatyw, oferując platformę do testowania i wdrażania rozwiązań, które poprawią jakość życia w Krakowie. Miasto zaakcentuje w ten sposób także gotowość do przyjmowania firm zajmujących się najbardziej prestiżowymi technologiami.
– To będzie intelektualna elektrownia, która motywuje do poszukiwania lepszych rozwiązań i sprawia, że zarówno mieszkańcy, jak i urzędnicy czują, że zmiana jest możliwa. Naprawdę uważamy, że mieszkańcy mogą fachowcom od zarządzania miastem coś ważnego powiedzieć. Że wiedzę o mieście mają nie tylko urbaniści, socjologowie, informatycy, ale ta wiedza jest rozproszona wśród wszystkich mieszkańców i żeby Kraków działał lepiej, trzeba ją konsekwentnie zbierać i dopiero wtedy tłumaczyć na język fachowców. Obecnie urzędnicy nie dysponują instytucją, która zbierałaby doświadczenia i przemyślenia krakowian i przekładała tak zdobytą wiedzę na język narzędzi dostępnych miastu – wyjaśnia prof. Artur Wołek, ekspert z zakresu analizy polityk publicznych.
Krakowski Urban Lab ma być wzorowany na tego typu projektach prowadzonych: w Wiedniu, Barcelonie, Malmö, Gdyni, Rzeszowie.
– Kraków musi stworzyć miejsce, w którym współpracować będą nie tylko urzędnicy i mieszkańcy, ale i najwybitniejsi naukowcy i przedsiębiorcy naszego miasta. Ich rolą będzie nie tylko diagnozowanie miejskich problemów, ale przede wszystkim wypracowywanie rozwiązań. Urban Lab ma szansę stać się kluczowym elementem w transformacji Krakowa w miasto przyszłości, gdzie technologia i innowacje służą poprawie jakości życia mieszkańców – zaznacza Karol Wałachowski, dyrektor programowy KdM.
Zdaniem ekspertów Łukasza Gibały, Urban Lab koordynujący rozwiązania smart city jest niezbędny dla skutecznej współpracy pomiędzy technologami a miastem.
– Krakowski Urban Lab stanie się punktem styku, dostarczając wiedzę, standardy pracy i poszukiwanie rozwiązań, które będą testowane i wdrażane w realnych warunkach miejskich – twierdzi Piotr Hołubowicz, przedsiębiorca i innowator. - Stając się miastem wykorzystującym technologię, Kraków udowodni swoją otwartość na przyszłość. Urban Lab ułatwi współpracę między przedsiębiorcami a urzędnikami, przekształcając miasto w miejsce przyjazne dla innowacji – dodaje Bartosz Paszcza, ekspert ds. innowacji.
Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza
