Nasza Loteria

Wytrawny thriller polityczny o uniwersalnym przesłaniu. Specjalny pokaz "Chłopca z niebios" w piątek 26 maja w Kinie Pod Baranami

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Chłopiec z niebios"
"Chłopiec z niebios" Materiały prasowe
Wytrawny thriller polityczny o uniwersalnym przesłaniu, pokazujący jak łatwo można zmanipulować młode umysły. Nagrodzony za najlepszy scenariusz na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes film "Chłopiec z niebios" będzie można zobaczyć w Kinie Pod Baranami miesiąc przed polską premierą. Pokaz w piątek 26 maja o godz. 18 poprzedzi prelekcja, którą wygłosi Hynek Pallas - szwedzki filmoznawca i krytyk filmowy.

Jak chronić dziecko w sieci? Posłuchaj rad eksperta w programie 3 sposoby NA

od 16 lat

"Chłopiec z niebios" to brawurowe kino polityczne, wpisujące się w ramy szpiegowskiego thrillera. Głównym bohaterem filmu jest rozmodlony Adam (Tawfeek Barhom), który dostaje się na studia teologiczne na prestiżowym uniwersytecie w Kairze. Pochodzący z prowincji chłopak trafia w sam środek gry pomiędzy teologami i państwowymi watażkami. Film przywodzi na myśl słynną powieść Stendhala "Czerwone i czarne" - jego główny bohater również musi zdecydować, czy opowiedzieć się po stronie władzy czy religii. 

- Al-Azhar to Harvard dla ubogich. Jeśli jesteś wysoko postawionym muzułmaninem w Gambii lub malezyjskim biznesmenem, wyślij swojego syna do Al-Azhar to perfekcyjnie opanuje arabski i będzie recytował Koran. Al-Azhar jest trzecim najstarszym uniwersytetem na świecie i największym, bo liczy aż 300 tys. studentów - tłumaczy w wywiadach twórca filmu, Tarik Saleh.

Ten szwedzki reżyser egipskiego pochodzenia zasłynął w latach 90. jako artysta graffiti. Później realizował kreskówki i filmy animowane, a w 2017 nakręcił głośny kryminał "Morderstwo w hotelu Hilton", osadzony w przededniu egipskiej rewolucji z 2011 roku.

"Chłopiec z niebios" został nagrodzony za scenariusz na ubiegłorocznym Festiwalu w Cannes i był jednym z najszerzej komentowanych tytułów całej imprezy. W 2023 roku został oficjalnym kandydatem Szwecji do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Przedpremierowy pokaz filmu w piątek 26 maja o godz. 18 poprzedzi prelekcja, którą wygłosi Hynek Pallas - szwedzki filmoznawca i krytyk filmowy. Ma on na swym koncie wiele książek, w tym wydane również w Polsce "Nowe kino szwedzkie". Jest współreżyserem serii "Bergmans Video" oraz filmu dokumentalnego "Tresspassing Bergman".  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska