Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wytrawny thriller polityczny o uniwersalnym przesłaniu. Specjalny pokaz "Chłopca z niebios" w piątek 26 maja w Kinie Pod Baranami

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Chłopiec z niebios"
"Chłopiec z niebios" Materiały prasowe
Wytrawny thriller polityczny o uniwersalnym przesłaniu, pokazujący jak łatwo można zmanipulować młode umysły. Nagrodzony za najlepszy scenariusz na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes film "Chłopiec z niebios" będzie można zobaczyć w Kinie Pod Baranami miesiąc przed polską premierą. Pokaz w piątek 26 maja o godz. 18 poprzedzi prelekcja, którą wygłosi Hynek Pallas - szwedzki filmoznawca i krytyk filmowy.

Jak chronić dziecko w sieci? Posłuchaj rad eksperta w programie 3 sposoby NA

od 16 lat

"Chłopiec z niebios" to brawurowe kino polityczne, wpisujące się w ramy szpiegowskiego thrillera. Głównym bohaterem filmu jest rozmodlony Adam (Tawfeek Barhom), który dostaje się na studia teologiczne na prestiżowym uniwersytecie w Kairze. Pochodzący z prowincji chłopak trafia w sam środek gry pomiędzy teologami i państwowymi watażkami. Film przywodzi na myśl słynną powieść Stendhala "Czerwone i czarne" - jego główny bohater również musi zdecydować, czy opowiedzieć się po stronie władzy czy religii. 

- Al-Azhar to Harvard dla ubogich. Jeśli jesteś wysoko postawionym muzułmaninem w Gambii lub malezyjskim biznesmenem, wyślij swojego syna do Al-Azhar to perfekcyjnie opanuje arabski i będzie recytował Koran. Al-Azhar jest trzecim najstarszym uniwersytetem na świecie i największym, bo liczy aż 300 tys. studentów - tłumaczy w wywiadach twórca filmu, Tarik Saleh.

Ten szwedzki reżyser egipskiego pochodzenia zasłynął w latach 90. jako artysta graffiti. Później realizował kreskówki i filmy animowane, a w 2017 nakręcił głośny kryminał "Morderstwo w hotelu Hilton", osadzony w przededniu egipskiej rewolucji z 2011 roku.

"Chłopiec z niebios" został nagrodzony za scenariusz na ubiegłorocznym Festiwalu w Cannes i był jednym z najszerzej komentowanych tytułów całej imprezy. W 2023 roku został oficjalnym kandydatem Szwecji do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Przedpremierowy pokaz filmu w piątek 26 maja o godz. 18 poprzedzi prelekcja, którą wygłosi Hynek Pallas - szwedzki filmoznawca i krytyk filmowy. Ma on na swym koncie wiele książek, w tym wydane również w Polsce "Nowe kino szwedzkie". Jest współreżyserem serii "Bergmans Video" oraz filmu dokumentalnego "Tresspassing Bergman".  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska